Inteligentne i ekologiczne produkty dla branży poliuretanowej

Inteligentne i ekologiczne…

Na targach UTECH Europe 2021 odbywających się w Maastricht w Holandii koncern Lanxess zaprezentował swoje rekordowo wszechstronne portfolio produktów dla branży poliuretanowej. Koncern przedstawił również swoją gamę dodatków polimerowych, niedawno dodanych do portfolio w związku z przejęciem Emerald Kalama Chemical.

Rozbudowane portfolio producenta specjalistycznych chemikaliów obejmuje nie tylko dodatki w rodzaju uniepalniaczy, plastyfikatorów, środków sieciujących, katalizatorów i stabilizatorów hydrolizy, lecz także prepolimery PU do sztywnych i elastycznych pianek, powłok, elastomerów, uszczelniaczy i klejów. Nowe produkty w portfolio Lanxess obejmują gamę modyfikatorów pod marką Modulast, specjalnie opracowanych do stosowania w reaktywnych systemach poliuretanowych.

Ekologiczne systemy uretanowe

Lanxess doskonale rozumie wymogi w zakresie zrównoważonego rozwoju w branży PU. Koncern koncentruje się na wykorzystaniu technologii o niskiej zawartości wolnych substancji, konwersji z systemów rozpuszczalnikowych na wodne, rosnącym zapotrzebowaniu na odnawialne surowce pochodzenia biologicznego oraz możliwościach ograniczania przez klientów ich śladu węglowego na etapie przetwarzania.

– Technologia o niskiej zawartości adiprenu pomaga obniżyć poziom lotnych związków organicznych (LZO) w końcowych produktach prepolimerowych. W szczególności ograniczono zawartość wolnych diizocyjanianów – podkreśla Michael Timm, dyrektor działu Marketing & Development w URE. Zawartość resztkowego monomeru jest niższa niż 0,1% (wagowo).

Nowatorski system odlewania na gorąco / utwardzania na zimno PU: oszczędność energii i redukcja emisji CO2

W ramach technologii Adiprene Green w koncernie Lanxess opracowano szereg prepolimerów na bazie biologicznej, których zaletą jest zastąpienie polioli kopalnych dostępnymi na rynku poliolami biologicznymi. – Nasz asortyment systemów MDI na bazie polieterów wykorzystuje poliole polieterowe na bazie skrobi. Systemy te są idealnym wkładem dla istniejących prepolimerów polieterowych na bazie surowców kopalnych oraz systemów do produkcji wysoce odpornych elastomerów poliuretanowych – wyjaśnia Gerald King, dyrektor działu Application Technology EMEA w URE. W zależności od systemu ślad węglowy można obniżyć o 20-30% w stosunku do systemów prepolimerowych opartych na surowcach kopalnych.

Systemy środków adhezyjnych na bazie wody do poliolefin traktowanych powierzchniowo

Z wykorzystaniem technologii Pellart PR 28 i Pellart PR 29 specialiści Lanxess Urethane Systems opracowali gamę nowych środków adhezyjnych do materiałów na bazie poliolefin, co ma wspierać przechodzenie na rozwiązania na bazie wody. Podkłady te działają na zasadzie mostu adhezyjnego między podłożem a klejem bądź powłoką, zapewniając bardzo trwałe połączenie.

W połączeniu ze środkami sieciującymi w rodzaju Trixene Aqua BI 201 (blokowany) i Pellart XL 210 prezentowane środki adhezyjne wykazują doskonałe właściwości fizyko-chemiczne, w tym świetną przyczepność do uprzednio traktowanych powierzchni poliolefinowych i klejów. Charakteryzują się wysoką odpornością na ciepło i hydrolizę oraz wysoką wytrzymałością początkową.

Inteligentny i ekologiczny środek zmniejszający palność do pianek budowlanych

Przewiduje się, że rosnąca globalna świadomość w obszarze zmian klimatu i zużycia energii będzie prowadzić do zwiększonego zainteresowania sztywną pianką poliuretanową jako materiałem izolacyjnym, co z kolei będzie miało znaczenie dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego tego rodzaju rozwiązań budowlanych. W celu spełnienia tych wymagań w sztywnych piankach poliuretanowych stosuje się szereg środków zmniejszających palność. Jednymi z najczęściej stosowanych i najskuteczniejszymi uniepalniaczy są środki na bazie fosforu, w tym chlorowane estry fosforanowe i związki bezhalogenowe.

Levagard 2000 i Levagard 2100 to  dwa nowe środki na bazie fosforu zmniejszające palność. Skuteczność tych produktów w odniesieniu do sztywnych pianek poliuretanowych wykazano na tle innych powszechnie stosowanych środków zmniejszających palność. Wyniki testów pokazują, że nowe środki zmniejszające palność mogą odgrywać istotną rolę w spełnianiu wymagań dotyczących sztywnych pianek poliuretanowych.

Lanxess oferuje sektorowi przemysłowemu szeroką gamę środków zmniejszających palność, w tym bazujące na fosforze marki Levagard i Disflamoll, jak również reaktywny produkt z bromem PHT4-Diol. Związki te są ważnym elementem zrównoważonych rozwią¬zań zmniejszających palność – zwłaszcza w branży budowlanej. Szczególnie polimerowe i reaktywne dodatki uniepalniające spełniają aktualne wymagania z zakresu ochrony środowiska i zdrowia, nie stanowiąc przy tym kompromisu w obszarze właściwościach przeciwpożarowych.

Poprawa wydajności jako odpowiedź na wąskie gardła w łańcuchach dostaw

Surowców brakuje, a związane z pandemią wąskie gardła w łańcuchach dostaw dotykają wielu gałęzi przemysłu. Dzięki modyfikatorom Modulast można jednak ograniczyć zużycie polioli i izocyjanianów w formulacjach – zarówno w zastosowaniach TPU, jak i CASE – jednocześnie poprawiając właściwości fizyczne.

Modulast PUR to dibenzoesan o najwyższym stopniu czystości i najniższej zawartości hydroksyli na rynku. Modyfikator ten zapewnia doskonałą barwę gotowego produktu, jest bezwonny i zapewnia lepszą trwałość. W pewnym zakresie Modulas PUR można też stosować jako zamiennik droższych polioli w formulacjach.

Wysokowydajny modyfikator Modulas ACE charakteryzuje się niezmiennie niską zawartością hydroksyli. Jest to doskonały wybór do zastosowań wymagających wysokiej skuteczności, niskiego natężenia zapachu, wyjątkowo niskiego wysięku oraz dobrego odbicia i kompresji.


Czytaj więcej:
Ekologia 631

brak
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska

Reportaże

Forum