Interpack 2011: biotworzyw będzie dwa razy więcej

Interpack 2011: biotworzyw…
European Bioplastics, organizacja dbająca o interesy europejskiego rynku biotworzyw, poinformowała podczas pierwszego dnia targów interpack 2011, że światowa produkcja biotworzyw podwoi się między rokiem 2010 a 2015.

Już w tym roku moce produkcyjne firm produkujących te materiały mają przekroczyć milion ton. Będzie to oznaczało bardzo duży skok w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to były oceniane na 700 tys. ton. Docelowo w 2015 r. mają już wynosić 1,7 mln ton. Zdaniem Hasso von Pogrella, szefa European Bioplastics, widać wyraźny wzrost aplikacji, które opierają się na użyciu biotworzyw. Rozwój rynku nie jest zatem jego zdaniem stymulowany przez samych producentów biotworzyw, ale przez wykonawców końcowych produktów, którzy zauważyli w biotworzywach materiał mogący unowocześniać i i dywersyfikować dotychczasową ofertę bazującą na tradycyjnych polimerach.

Popyt na biotworzywa zgłaszają głównie takie branże jak opakowaniowa, samochodowa, zabawkarska, producenci komponentów elektronicznych. Wiele koncernów, jak np. Danone, czy Coca - Cola uczynił z użycia biotworzyw ważną część swojej strategii.

Co ciekawe najchętniej stosowane biotworzyw są w Europie, jednak największa ilość nowych zakładów produkcyjnych powstaje w Azji i Ameryce Południowej.