Interplastica 2020 otwiera tegoroczny sezon targowy

Interplastica 2020 otwiera…

Inauguracja nowego projektu "Recycling Solutions", czwarta edycja wystawy "3D fab + print", forum "Polymer Plaza" obejmujące koncepcje zrównoważonego rozwoju - to wszystko czeka na zwiedzających targi interplastica 2020.

23 edycja Międzynarodowych Targów Tworzyw Sztucznych i Gumy Interplastica odbędzie się w dniach 28-31 stycznia 2020 r. na terenach Expocentre Fairgrounds w Moskwie. Właścicielem i operatorem tego centrum wystawowego zlokalizowanego na Nabrzeżu Krasnopresnenskaya między Moskiewskim Międzynarodowym Centrum Biznesowym a World Trade Center jest moskiewska firma Expocentre.

Obecnie łączna powierzchnia terenów targowych Expocentre wynosi 250 000 m2 , przy czym 165 000 m2 to powierzchnia wystawiennicza (105 000 m2 wewnątrz i 60 000 m2 na zewnątrz).

mcb-moskwa
Międzynarodowe Centrum Biznesowe w Moskwie

Tegoroczne targi interplastica odbywają się pod patronatem Euromap - Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Urządzeń do Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy. Ponadto, wydarzenie aktywnie wspierają różne rosyjskie instytucje rządowe, w tym Ministerstwo Przemysłu i Handlu czy Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Niemiecka spółka Messe Düsseldorf będąca organizatorem targów Interplastica informuje, że w tegorocznej edycji wystawy weźmie udział 680 wystawców z 30 krajów. Swoją obecność potwierdziły już m. in. Sibur Holding, Lukoil - Reservnefteprodukt - Trading, Kazanorgsintez, Nizhnekamskneftekhim, SPE Polyplastic, BASF czy Dow.

Mocno reprezentowany będzie w Moskwie sektor maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Obecni będą czołowi producenci wtryskarek, w tym tradycyjnie już Arburg, Engel, Wittmann Battenfeld, Krauss Maffei i Hurmak. Przedstawiciele Eremy - niemieckiego producenta maszyn do recyklingu, włoskiego Moretto - czołowego producenta urządzeń peryferyjnych, czy koncernu Reifenhäuser, lidera w zakresie budowy wytłaczarek, również w rozmowie z naszą redakcją potwierdzili swoja obecność w stolicy Rosji.

Co i kogo zobaczymy na targach 

Arburg zaprezentuje w Moskwie szybkobieżną wtryskarkę hybrydową Allrounder 570 H w wersji Packaging, która będzie wytwarzać cienkościenne pojemniki IML z PP z zamknięciem plombującym. Wtryskarka będzie wyposażona w czterogniazdową formę wtryskową firmy Otto Hofstetter i automatykę IML firmy Machines Pagès. Wtryskarka produkuje cztery okrągłe kubki o pojemności 155 ml i masie 6,3 g w niespełna trzy sekundy.

Austriacki Engel przedstawi z kolei system umożliwiający w pełni automatyczną wymianę wkładów formy w ciągu zaledwie minuty. Wtryskarka Engel e-motion 170/120 TL zostanie wyposażona w tym celu w formę z opatentowanym mechanizmem szybkiego przezbrajania.

Aby uwidocznić potencjał tego rozwiązania, dwa elementy suwmiarki o różnej geometrii produkowane są jeden po drugim, z zastosowaniem funkcji szybkiej zmiany. Już po dziesięciu wtryskach wtryskarka przesyła do zintegrowanego robota przegubowego Engel easix sygnał, że partia została ukończona i odblokowuje wkłady w formie. Robot najpierw zdejmuje ostatni wyprodukowany detal, zmienia chwytak i wymienia wkładki form. Ten proces, bez wadliwych detali, trwa zaledwie minutę. Komunikacja między wtryskarką a peryferiami obsługiwana jest przez authentig, system realizacji produkcji dostarczany przez spółkę zależną Engel - TIG.

Na stoisku firmy Wittmann Battenfeld zobaczymy elektryczną wtryskarkę EcoPower Xpress 160/1100 +, zaprojektowaną specjalnie do wysoko wydajnej produkcji, wyposażoną w 32-gniazdową formą na zamknięcia butelek oraz system Centralnego Monitorowania Stanu Maszyny CMS, służący do oceny stanu technicznego maszyny. Ciekawostką będzie prezentacja, dostępnego z poziomu sterowania wtryskarki Unilog B8, systemu zarządzania i nadzorowania produkcji MES TEMIone.  

Segment urządzeń termostatujących reprezentowany będzie przez termostat Tempro plus D160 i dwa urządzenia serii Tempro basic C. Termostat Tempro plus D160 wyposażony jest w wysoce wydajną pompę i zapewnia obsługę form wymagających medium o temperaturze do 160° C.

Turecki Hürmak zaprezentuje w rosyjskiej stolicy dwupłytową wtryskarkę z serii Zenith z siłą zamykania 200 ton i wtryskarkę z serii ECO z kolanowym układem zamykania i siłą zwarcia 130 ton. Na moskiewskich targach Turcy zaplanowali premierę całkowicie nowej serii wtryskarek Prodigy. Maszyna hybrydowa PRO310-1300 High Speed Hybrid, wyposażona w dwugniazdową formę, będzie produkować w technologii IML dwa pojemniki o pojemności 500 ml w całkowitym czasie cyklu wynoszącym 4,64 s.

interplastica-schemat

Organizatorzy poinformowali nas, że na targach zobaczymy również polskie firmy. Nie jest to imponująca lista, dlatego wymienimy tu wszystkich rodzimych uczestników targów. Na wystawie obecne będą firmy: Bagsik - gliwicki producent linii do recyklingu tworzyw sztucznych, Tools Factory - lider w Europie Środkowo-Wschodniej w produkcji maszyn do formowania termicznego i próżniowego tworzyw sztucznych, jasielski Gamart, specjalizujący się w sprzedaży materiałów dla budownictwa z branży tworzyw sztucznych, Profilex – producent płyt z polietylenu wysokocząsteczkowego oraz Era-Tech, producent maszyn i linii do przetwórstwa tworzyw sztucznych, przede wszystkim maszyn i form do wytłaczania z rozdmuchem.

W najbliższych latach Rosja planuje radykalną modernizację swojej infrastruktury w zakresie gospodarki odpadami. Wydaje się więc, że to właśnie ten sektor stanie się bardzo obiecującym rynkiem dla dostawców rozwiązań w zakresie recyklingu. I z tego właśnie powodu organizatorzy wystawy zwrócili szczególną uwagę na ten segment, tworząc nowy projekt "Recycling Solutions" w hali wystawowej 8.1. 

Jego celem jest stworzenie unikalnej platformy wymiany doświadczeń pomiędzy firmami rosyjskimi i zagranicznymi, która ma pomóc stworzeniu zasadniczo nowego, efektywnego systemu zarządzania odpadami w Rosji. Do udziału w tej wystawie zostali zaproszeni producenci zaawansowanych technologicznie rozwiązań w zakresie przetwarzania odpadów, operatorzy regionalni, firmy zajmujące się recyklingiem oraz przedstawiciele agencji rządowych. Wystawcy zademonstrują tam swoje rozwiązania technologiczne w zakresie recyklingu i utylizacji odpadów z tworzyw sztucznych.

recycling-solutions

W Pawilonie 1 odbędzie się cykl seminariów pod wspólnym tytułem ''Polymer Plaza'', w trakcie którego wystawcy będą mieli okazję wysłuchać referatów i wziąć udział w dyskusjach na temat wykorzystania i recyklingu surowców. Kluczowymi tematami forum będą nowe materiały i możliwości ich zastosowania, a także koncepcje zrównoważonego rozwoju i oszczędzania zasobów w gospodarki o obiegu zamkniętym.

Równolegle z targami interplastica 2020 odbędą się 28 Międzynarodowe Targi Technologii Opakowań, Przetwórstwa, Pakowania i Druku upakovka 2020, na których swoje rozwiązania z tej branży zaprezentuje 250 wystawców. Po raz czwarty odbędzie się odbędzie się też wystawa i konferencja "3D fab+print Rosja" poświęcona technologiom druku 3D. 

Jacek LeszczyńskiProducent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233
Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna
brak
 

Zmieniacze sit, linie do regranulacji tworzyw sztucznych, czujniki do pomiaru ciśnienia i temperatury masy, systemy filtracyjne, pompy do tworzyw sztucznych

Polska
brak
 

Przedmiotem działalności firmy jest sprzedaż hurtowa i detaliczna materiałów dla budownictwa z branży tworzyw sztucznych

Polska