Inwestycja Clarianta w Polsce

Inwestycja Clarianta w Polsce
Koncern Clariant zbuduje w Polsce nową fabrykę masterbaczy.

Przypomnijmy, że Clariant w sierpniu ub. roku nabył 100 proc. udziałów w spółce Colex. Dzisiaj natomiast ogłosił decyzję o kolejnej inwestycji w naszym kraju. W zakładzie produkowane będą koncentraty barwiące do tworzyw sztucznych na indywidualne zamówienie klienta. Nowy zakład pozwoli na zwiększenie produkcji do 4 tys. ton koncentratów barwiących rocznie, co umożliwi Clariantowi za pośrednictwem lokalnej filii, obsługiwać klientów w Europie Środkowej i Wschodniej. Koszt inwestycji to 38 mln zł. Obecny zakład produkcyjny w Zgierzu przeniesiony zostanie do nowej siedziby na początku 2014 r.

- Clariant jest gotów wykorzystać szanse, jakie pojawiły się w Europie Środkowej i Wschodniej, budując silną i nowoczesną bazę w Polsce - mówi Markus Mirgeler, wiceprezes ds. masterbaczy na Europę. - Nasza polska filia Colex w ostatnich latach odnotowała świetne stopy wzrostu na rynku krajowym i zamierzamy wykorzystać ten sprawdzony model obsługi klientów również poza Polską.


- Nowy zakład powstanie w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE) w Konstantynowie Łódzkim obok wielu dużych przetwórców tworzyw sztucznych. Lokalizacja ta obejmuje 1,6 ha ziemi i wszelką infrastrukturę niezbędną dla sprawnego działania. ŁSSE bardzo nas wspierała od samego początku, kiedy zaczęliśmy rozważać inwestycję - dodaje Ralph Rutte, przedstawiciel firmy Clariant w Polsce i dyrektor generalny Colexu.

Clariant to działająca w skali międzynarodowej specjalistyczna firma chemiczna z siedzibą w Muttenz, niedaleko szwajcarskiej Bazylei. W minionym roku obrotowym odnotowała obroty na poziomie 7.4 mld CHF. Z kolei polski Colex został założony w 1991 r. i ma siedzibę w Zgierzu.