Jak uzyskać wskazanie położenia w aplikacji z niestandardowym przełożeniem?

Polanik Sp. z o.o. jest polską firmą produkcyjną z wielkimi tradycjami. Jej pierwsze kroki w branży sprzętu lekkoatletycznego sięgają 1975 roku, w którym to oszczepy treningowe, produkowane przez firmę Polanik były eksportowane do różnych krajów świata. Dziś Polanik to marka rozpoznawalna na całym świecie, a jej produkty są regularnie wykorzystywane na Mistrzostwach Europy, Świata oraz nawet na Igrzyskach Olimpijskich. Potwierdzeniem rangi firmy w branży sprzętu lekkoatletycznego są uzyskane patenty i prawa ochronne (w sumie około 30), do tego ponad 100 produktów posiada certyfikat IAAF, niezbędny dla sprzętu stosowanego w zawodach najwyższej rangi.

Wskazanie konkretnej i precyzyjnej wysokości, na której znajduje się poprzeczka w stojakach do skoku o tyczce jest niezbędne. Do tego celu od dziesiątek lat wykorzystywana była zwykła skala liniowa. Dzięki wykorzystaniu wskaźników regulacja wysokości odbywa się poprzez kręcenie korbą (rys. 8), która przenosi napęd na koło zębate, a te z kolei porusza paskiem zębatym połączonym z wózkiem/podpórką poprzeczki (rys. 9).

Regulacja wysokości poprzeczki
Rys. 8. Regulacja wysokości poprzeczki w stojakach do skoku o tyczce

Wózek i podpórka poprzeczki
Rys. 9. Wózek/podpórka poprzeczki oraz układ regulacji w stojakach do skoku o tyczce

W przypadku stojaków do skoku o tyczce, przesunięcie wózka (podpórki poprzeczki) po jednym obrocie jest równe 203 mm, a wartość tę wprowadza się jako przełożenie wskaźnika (parametr „StEP”). Dzięki temu osoba obsługująca ma ciągły podgląd wysokości, na której ustawiona jest poprzeczka. Dodatkowo, w tej konkretnej aplikacji ustawia się jeszcze parametr offsetu, czyli odległość od podstawy stojaka do dolnego położenia podpórki poprzeczki (punkt 0), parametr kierunku przyrostu wartości prawo/lewo i ilość miejsc po przecinku we wskazaniu wysokości.

Firma Polanik zdecydowała, że wprowadzi do swoich produktów nową funkcjonalność, jaką jest możliwość blokady obrotu wałka, a tym samym ustalenia zadanej wysokości. Do tego celu jest rekomendowana płyta montażowa GN 954.6 (rys. 10), która została umieszczona na wałku przed elektronicznym wskaźnikiem położenia. Funkcję blokady uzyskuje się poprzez przekręcenie dźwigni przestawnej, która powoduje zaciśnięcie się płyty montażowej na wałku, a tym samym jego blokadę.

Płyta montażowa blokująca wałek
Rys. 10. Płyta montażowa blokująca wałek

Opisane powyżej wdrożenie jest doskonałym przykładem współpracy pomiędzy klientem a Doradcą Technicznym, który zna jego potencjalne potrzeby. Takie podejście bardzo często owocuje wymiernymi korzyściami dla produktów oferowanych przez klientów takimi jak:

  • podniesienie estetyki,
  • wdrożenie nowych funkcjonalności,
  • zwiększenie ergonomii.

Firma Polanik mając na swoim koncie wiele nowatorskich rozwiązań, od samego początku była zainteresowana modyfikacją na bazie elektronicznych wskaźników położenia, ponieważ traktowała to jako kolejny etap ewolucji swojego produktu. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że rynek zweryfikował tę ewolucję bardzo pozytywnie i stojaki cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem.

Warto wspomnieć, że elektroniczne wskaźniki położenia są najbardziej uniwersalnymi wskaźnikami i sprawdzają się w wielu wymagających aplikacjach. Posiadają one dodatkowe funkcje np. pomiar względny/absolutny, czyli możliwość chwilowego zerowania wskazania i pomiaru w dowolnym zakresie (punkt bazowy nie ulega skasowaniu i można powrócić do wskazania całkowitego). Stopień ochrony elektronicznych wskaźników to IP65 lub IP67, co w połączeniu z metalowymi elementami wykonanymi ze stali nierdzewnej czyni je odpornymi między innymi na wodę lub pyły.

Źródło: Elesa+Ganter

brak
 

Standardowe elementy maszyn: uchwyty, trzpienie, wibroizolatory, zawiasy, pokrętła, magnesy, dociski, napinacze, zestawy kołowe

Polska