Jak wyciągnąć tworzywo z formy? Kilka słów o środkach antyadhezyjnych

Jak wyciągnąć tworzywo z formy?…

Środki antyadhezyjne, zwane również rozdzielającymi to jedne z niezbędnych dodatków w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Ich funkcjonalność wspomaga fizyczne oddzielenie gorącego tworzywa sztucznego od ścian formy. Środki te tworzą cienką warstwę, która ułatwia proces rozdzielenia, a jednocześnie nie ingeruje we właściwości chemiczne oraz mechaniczne wytwarzanego elementu. Ich działanie opiera się głównie na zmniejszeniu adhezji danego tworzywa do formy. 

Środki antyadhezyjne posiadają różnego rodzaju właściwości. Zadaniem producenta jest dobrać jej jak najlepiej uwzględniając cały proces twórczy. By wybrać idealny środek antyadhezyjny należy uwzględnić między innymi: rodzaj tworzywa, materiał z jakiego wykonana jest forma, możliwość późniejszej obróbki powierzchni tworzywa, fakturę powierzchni produktu, temperaturę produkcji, czy też wielkość oraz kształt wyrobu.

Stosowanie środków rozdzielających ma swoje uzasadnienie w tym, że formy z których korzystamy niestety zwykle nie są idealne. Ich skomplikowane kształty, materiały z jakich są wykonane czy też stopień zużycia mógłby spowodować duże straty w naszym produkcie. Niezastosowanie dodatków antyadhezyjnych mogłoby skutkować nierównomiernym rozkładem tworzywa na całej powierzchni formy, pozostawaniem fragmentów przywartego tworzywa, czy też lokalnego przypiekania się tworzywa.

Wyróżnić możemy środki antyadhezyjne stosowane jako dodatki do tworzywa, a także produkty stosowane zewnętrznie na formy. Zazwyczaj środki stosowane są zamiennie, ale praktykuje się także  użycie zarówno dodatku do tworzywa jak i pokrycie nim formy podczas jednego procesu.

Grupa PCC w swojej ofercie również posiada środki antyadhezyjne do tworzyw sztucznych. Jednym z nich jest Maxomer LUBE-E2SA-B. Do drugiej grupy zaliczyć możemy takie produkty jak Chemax X-997 i Chemstat X-9910. Dodatkowo mogą one pełnić rolę lubrykantów w trakcie produkcji tworzyw sztucznych. 

tworzywa-sztuczne

Ponad 1300 produktów i formulacji chemicznych
 

Ponad 1300 produktów i formulacji chemicznych dla przemysłu. Plastyfikatory uniepalniające, antyutleniacze/stabilizatory, uniepalniacze, dyspergatory i wiele innych dodatków do tworzyw sztucznych oraz butelki plastikowe

Polska, 56-120 Brzeg Dolny, Sienkiewicza 4