K 2016: eleganckie tkaniny z biopoliamidu firmy Evonik

K 2016: eleganckie tkaniny… Firma Evonik wniesie w tym roku do hal wystawienniczych Messe Düsseldorf powiew świata wielkiej mody - niemiecki koncern będzie prezentować możliwości zastosowania biopoliamidu Vestamid Terra do produkcji eleganckich ubrań.

Włókna z tworzywa Vestamid Terra posiadają wiele różnorakich zalet, a do najważniejszych z nich należy wygoda noszenia. Jest ona zasługą lekkości, elastyczności i przewiewności włókien; ponadto dzięki właściwościom antybakteryjnym zmniejsza się wydzielanie przykrego zapachu potu. Tkaniny wykonane z biotworzywa są szybkoschnące i nie wymagają prasowania. Włókna mogą być stosowane w rozmaitych zastosowaniach, między innymi w eleganckich sukniach wieczorowych, w odzieży sportowej lub mogą posłużyć jako materiał tapicerski.

Pokaz tkanin podczas targów K to efekt współpracy firmy Evonik z włoskim producentem włókien, firmą Fulgar, która dostarcza na rynek włókna biopoliamidowe pod marką Evo.

Tworzywo Vestamid Terra to biopoliamid uzyskiwany w całości z nasion rącznika. Jest to roślina o skromnych wymaganiach w zakresie nawadniania - rośnie na terenach suchych, gdzie nie uprawia się roślin przeznaczonych do konsumpcji. Stąd też uprawa przemysłowa rącznika nie stanowi konkurencji dla upraw rolniczych.

Evonik oferuje trzy warianty biopoliamidów Vestamid Terra - PA610, PA1010 oraz PA1012, różniące się nieco swoimi właściwościami. Łączy je wytrzymałość, dlatego też tworzywo może być stosowane w wymagających aplikacjach, np. w motoryzacji, sporcie czy właśnie w produkcji odzieży. Vestamid Terra przetwarza się w procesie formowania wtryskowego lub ekstruzji, uzyskując np. włókna czy folie.

Podczas targów K firma Evonik wystawiać się będzie na stoisku B28 w hali 6.

Czytaj więcej: