K 2019 Düsseldorf - nowe technologie nośnikiem innowacji

K 2019 Düsseldorf - nowe technologie…

K-Düsseldorf - ta nazwa od już 67 lat reprezentuje najważniejsze miejsce spotkań przemysłu tworzyw sztucznych i kauczuku. Co trzy lata do Düsseldorfu przyjeżdżają wystawcy i fachowa publiczność ze wszystkich kontynentów, aby na żywo zapoznać się z nowościami tego dynamicznego i innowacyjnego przemysłu. Korzystają z szansy, jaką oferuje im K,  obowiązkowy punkt spotkań innowacji i perspektyw w przyszłość, unikatowa platforma informacji i wielostronnego współdziałania.

Nigdzie indziej nie da się doświadczyć i przedyskutować z ekspertami tak bogatej palety produktów, rozwiązań i trendów. Nigdzie koncentracja światowych premier nie jest tak wysoka, jak na K w Düsseldorfie. Nigdzie nie ma targów tworzyw sztucznych choćby zbliżonych pozycją do K.

O tej największej na świecie imprezie w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych rozmawiano na spotkaniu z przedstawicielami Messe Düsseldorf, które odbyło się 13 czerwca 2019 r. w Warszawie. Oprócz Thomasa Frankena, odpowiedzialnego w Messe Düsseldorf za dział Global Portfolio Plastics and Rubber, obecny był również Rainer Büschl, Director Innovation & Knowledge Management Performance Materials, BASF oraz szefewa A.S. Messe Conslulting - przedstawiciela Messe Düsseldorf w Polsce - pani Agnieszka Strzelczyk - Walczak.

K preview Warszawa
Od lewej: Agnieszka Strzelczyk - Walczak, Thomas Franken, tłumacz, Rainer Büschl

K 2019 - targi wiodące w świecie

K 2019, które odbędą się od 16-tego do 23-go października, są od chwili zakończenia przyjmowania zgłoszeń całkowicie wykupione. Zgłosiło się ponad 3000 wystawców z ponad 60 krajów. Szczególnie mocno będą jak zwykle reprezentowani oferenci z Europy, przede wszystkim z Niemiec, Włoch, Austrii, Szwajcarii, Francji, Holandii i Turcji, podobnie z USA. Jednocześnie K wyraźnie odzwierciedla zmiany światowego rynku: liczba wystawców i zajęta powierzchnia wystawowa firm z Azji jest od lat na stałym, wysokim poziomie. Mocnymi akcentami zaprezentują się Chiny, Tajwan, Indie, Japonia i Korea Południowa. Różnorodność i międzynarodowość przedsiębiorstw gwarantuje, że podjęte zostaną zarówno największe tematy branżowe - przede wszystkim efektywność energetyczna, surowcowa i materiałowa jak i segmenty  specjalne.

K 2019 zajmą cały teren targowy w Düsseldorfie, czyli około 175 000 m2 powierzchni wystawowej netto. Poszczególne segmenty oferty rozmieszczone zostaną w halach w następujący sposób:

  • Maszyny i wyposażenie: hale 1, 3 - 4 oraz 9 - 17
  • Surowce, materiały pomocnicze: hale 5, 6, 7, 7a, 8a, 8b
  • Półfabrykaty, elementy techniczne i wyroby z wzmocnionych tworzyw:hale 5, 6, 7, 7a, 8a, 8b

Na K 2019 pokazany zostanie cały branżowy łańcuch tworzenia wartości w pełnej szerokości i głębokości. Także kauczuk odgrywa tu decydującą rolę. Wprawdzie ten sektor w porównaniu z przemysłem tworzyw sztucznych jest zdecydowanie mniejszy, ale dla wielu ważnych branż odbiorców odgrywa on kluczową rolę i jest bardzo innowacyjny. Ulica gumy w hali 6 jest nieodłącznym elementem K Düsseldorf i jednocześnie magnesem dla gości.

Targi K są barometrem stanu całej branży i jej globalnym rynkiem innowacji. Tu spotykają się eksperci z całego świata tworzyw i kauczuku, aby zaprezentować swoje możliwości i pokazać profesjonalistom od budowy pojazdów, opakowań, elektrotechniki, elektroniki i komunikacji, budownictwa, techniki medycznej oraz lotnictwa i lotów kosmicznych aktualne i wizjonerskie możliwości zastosowań tworzyw sztucznych i kauczuku.

Ale K 2019 podkreśla swoją szczególną pozycję nie tylko przez duże zainteresowanie globalnego przemysłu, ale także przez podjęcie aktualnych, także w przyszłości, wszystkich kluczowych problemów naszych czasów, w szczególności w branży.

Gdyż od zmian klimatu po digitalizację, ludzkość stoi przed globalnymi wyzwaniami, które dadzą się sprowadzić do oddziaływania człowieka. Wszyscy ponosimy odpowiedzialność za kształtowanie tych trendów przez wprowadzanie rozwiązań zrównoważonych i zorientowanych na przyszłość, tak, aby nasza planeta, także dla przyszłych generacji, nadawała się do życia. Międzynarodowa branża tworzyw sztucznych i kauczuku, która w październiku zbierze się na Terenach Targowych w Düsseldorfie na K 2019, podejmuje tę odpowiedzialność i z zaangażowaniem włącza się do rozwiązywania stojących przed światem problemów.

Polimerowi mistrzowie materiałowi

Popyt na niskoemisyjne i efektywne energetycznie procesy i technologie jest wysoki jak nigdy. Podobnie jak na inteligentne materiały o specjalnych parametrach, które wzorowo dopasowują się do danego zastosowania, bez nadmiernego obciążenia. Materiały polimerowe w tym kontekście wnoszą wielki, przyszłościowy wkład. Już dzisiaj zadziwiają w prawie wszystkich dziedzinach zastosowań - jako opakowanie utrzymujące łatwo psujące się produkty w świeżości czy w pozyskiwaniu zielonej energii albo w celu redukcji zanieczyszczeń w ruchu drogowym. Tworzywa sztuczne i kauczuk wręcz umożliwiają wiele nowoczesnych zastosowań.

Sprostać wyzwaniom

Materiały polimerowe ze swojej strony stawiają nam duże wyzwania, związane z ich dystrybucją i postępowaniem z nimi po użyciu. Tworzywa sztuczne i kauczuk to wartościowe materiały, które trzeba produkować w zrównoważony sposób i które w idealnym przypadku powinny w całości nadawać się do powtórnego użycia do wytworzenia innych produktów. Jednak w tym celu materiał musi być tak dopracowany, aby gwarantował wysoki udział recyklingowy i odpowiednią wydajność mierzoną zawartością składników do powtórnego użycia. We wszystkich tych punktach przemysł tworzyw sztucznych i kauczuku na K 2019 pokaże interesujące rozwiązania. Recyklingowe tworzywa sztuczne coraz częściej są alternatywnym i ważnym surowcem na nowe wyroby z plastiku. K 2019 zaprezentuje, co jest możliwe i nad czym branża pracuje w kooperacji z różnymi instytucjami.

Targi K