K 2019: Silny impuls dla branży

K 2019: Silny impuls dla branży…

Targi K, wiodące na rynku światowym targi przemysłu tworzyw sztucznych i kauczuku, dobiegły końca w środę 23 października 2019 roku po ośmiu owocnych dniach. 3333 wystawców reprezentujących 63 państwa po raz kolejny udowodniło, że tworzywa sztuczne są nieustannie innowacyjnym, niezbędnym i przyszłościowym materiałem. Targi niewątpliwie podkreśliły również znaczenie funkcjonującej wzdłuż całego łańcucha materiałowego gospodarki obiegowej prezentując konkretne rozwiązania. Przedsięwzięcie to miało miejsce w bardzo odpowiednim czasie - prawie 225 000 odwiedzających pochodzących ze 165 krajów wykazało duże zainteresowanie systemami recyklingu, zrównoważonymi surowcami i zasobooszczędnymi procesami. Ponadto targi K 2019 charakteryzowały się gotowością przedsiębiorstw do realizacji inwestycji. Odwiedzający intensywnie wykorzystywali możliwość poznania najnowszych optymalnych technologii.

- Targi K 2019 odbyły się w najbardziej odpowiednim czasie. Duże światowe zainteresowanie targami świadczy o ich znaczeniu dla branży. Nigdzie indziej na świecie nie ma tak międzynarodowego środowiska jak tu w Düsseldorfie co trzy lata - podsumował to wydarzenie Werner Matthias Dornscheidt, prezes zarządu Messe Düsseldorf.

- Właśnie w czasach oferujących wszelkiego rodzaju wyzwania platforma jaką są targi K jest koniecznością. Daje orientację i perspektywy, określa trwałe impulsy gospodarcze, pokazuje trendy i konkretne rozwiązania. Przemysł i jego stowarzyszenia specjalistyczne miały tu na targach niepowtarzalną okazję zaprezentowania branżowych rozwiązań i podjęcia istotnych kwestii społeczno - politycznych. Targi w pełni wykorzystały tę okazję - dodał.

Ulrich Reifenhäuser, przewodniczący Komisji Wystawców na targach K 2019, nie ukrywał swego zadowolenia z przebiegu targów. - Przemysł tworzyw sztucznych i kauczuku udowodnił, że tworzywa sztuczne to nie tylko wartościowy materiał o wspaniałych właściwościach, lecz przejmuje także w branży odpowiedzialność za cały łańcuch wartości. Hasła przewodnie targów K 2019: "Zastanowić się. Zmienić sposób myślenia. Myśleć w sposób niekonwencjonalny. Przemyśleć na nowo" były wprost widoczne na stoiskach wystawców. Jak nigdy wcześniej branża jednomyślnie podjęła kwestie ochrony środowiska, dbania o zasoby i zmniejszenia ilości odpadów pracując nad właściwymi rozwiązaniami. Branża dynamicznie się rozwija i panuje w niej atmosfera przełomu.

W odniesieniu już konkretnie do zainteresowania przy stoiskach wystawienniczych widoczna jest pozytywna atmosfera. - Okazało się, że obecnie globalne zapotrzebowanie na innowacyjne maszyny i surowce jest bardzo wysokie i to mimo napięć w handlu światowym czy sytuacji w poszczególnych sektorach odbiorców. Tegoroczne targi K znacznie przerosły nasze oczekiwania dając ważne impulsy dla zrównoważonego gospodarowania i nowych modeli działalności gospodarczej - dodał Ulrich Reifenhäuser.

Po stronie odwiedzających najsilniej reprezentowanym państwem po Niemczech były Włochy, Holandia, Indie, Turcja, Chiny i Stany Zjednoczone. Ponadto odnotowano znaczny wzrost odwiedzających z Rosji, Japonii i Brazylii. Wzrosła także lekko ilość osób reprezentujących kadrę kierowniczą wśród odwiedzających na targach K: około 68% z nich to kadra zarządzająca najwyższego i średniego szczebla. Rekordowa ilość ponad 90% odwiedzających była zadowolona z udziału w targach. Podczas gdy dla odwiedzających z Niemiec kluczowym zagadnieniem był wzrost wydajności ekonomicznej, to dla innych gości z Europy oraz spoza Europy sprawą priorytetową było poszerzenie palety produktów.

Targi K to także miejsce, w którym świat po raz pierwszy ujrzały innowacyjne produkty i aplikacje. Nowości nie tylko podziwiano - niejednokrotnie prowadzone były konkretne negocjacje i podpisywane umowy kupna. - Wśród wszystkich uczestników targów odnotowaliśmy wysoką gotowość do realizacji inwestycji. Cieszy nas znaczny ruch w biznesie w obszarze nowych klientów. Jesteśmy przekonani, że po targach ruch w branży także będzie intensywny - powiedział Ulrich Reifenhäuser. Dla większości gości priorytetem były dodatkowe inwestycje w szczególności w obszarze wytłaczarek i linii do wytłaczania. Z ankiety przeprowadzonej wśród odwiedzających targi K wynika ponadto, że zagraniczni goście wykazywali większe zainteresowanie maszynami i instalacjami do przetwarzania i recyklingu niż odwiedzający z Niemiec.

Także tworzywa elastyczne - kauczuk i termoplastyczne elastomery (TPE) - stanowiły stały punkt targów K. Wprawdzie sektor elastomerów w porównaniu do tworzyw sztucznych był na targach K tradycyjnie mniej licznie reprezentowany, jednak wystawcy zaprezentowali zaskakująco dużo produktów i usług z tego obszaru oferując surowce, dodatki i mieszaniny oraz pokazując specjalne maszyny i sprzęt do przetwarzania.

Bogaty program ramowy targów K 2019 oferujący różnorodne wykłady i dyskusje na temat energii odnawialnej, efektywności materiałowej czy produkcji bezodpadowej, w których udział brali specjaliści z branży, spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony odwiedzających. Magnesem dla publiczności okazał się pokaz specjalny "Plastics shape the future". Priorytetem w tym roku był temat innowacyjności materiałów i branży w zakresie zachowania zasobów, cyfryzacji, funkcjonalności, energii odnawialnych, gospodarki obiegowej i zrównoważonego rozwoju. Nie omijano również kontrowersyjnych tematów dotyczących na przykład śmieci z tworzyw sztucznych pływających w morzach, mentalności ciągłego wyrzucania opakowań z tworzyw sztucznych i wykorzystywania ograniczonych zasobów w celach produkcyjnych. Głównym punktem targów była między innymi prezentacja humanoidalnego robota, który zbudowany został przez młodych naukowców z FabLab w Lubece. Na jego przykładzie pokazano kierunek rozwoju branży poprzez połączenie produkcji addytywnej z nowoczesnymi materiałami jakim są tworzywa sztuczne.

W Science Campus zarówno wystawcy jak i odwiedzający zapoznali się z działalnością naukową i jej wynikami w obszarze tworzyw sztucznych i kauczuku. Możliwość bezpośredniego dialogu oferowały tu liczne szkoły wyższe, instytuty i organizacje wspierające.

Kolejne targi K odbędą się w dniach 19 - 26 października 2022 roku w Düsseldorfie.