Kolejny etap inwestycji PDH w Policach

Kolejny etap inwestycji PDH… Grupa Azoty Police rozpoczyna kolejny etap realizacji inwestycji PDH. W ostatnich dniach spółka celowa PDH Polska SA rozstrzygnęła przetarg na Inżyniera Kontraktu dla flagowej inwestycji Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA - budowy instalacji do produkcji propylenu metodą PDH. Została nim Firma ILF Consulting Engineers Polska. W wyniku przeprowadzonych przetargów, spółka wyłoniła także wykonawców projektu wstępnego. Są to dwie włoskie spółki: Tecnimont i Technip.

- Instalacja do produkcji propylenu metodą PDH to jedna z najbardziej skomplikowanych instalacji procesowych i technicznych istniejących na świecie - powiedział prezes PDH Polska S.A. Roman Grzelczak. - W związku z tym prowadzenie projektu, jego organizacja i wymogi techniczne wymagają od firm bardzo wysokich kompetencji.

Inwestycja warta co najmniej 1,7 mld zł wkroczyła w kolejną fazę realizacji. Produkt, który powstanie w polickiej spółce znajdzie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle chemicznym. Jego odbiorcami mają być zarówno firmy polskie, jak i zagraniczne.

Zadaniem inżyniera kontraktu jest czuwanie nad bezpieczeństwem prowadzonego projektu, jego organizacją jak również monitorowaniem i oceną prac inżynierskich, zakupowych i montażowych.

Po zakończeniu projektu podstawowego, wykonanego przez globalnego dostawcę najbardziej innowacyjnych technologii przemysłowych - amerykańską firmę UOP, rozpoczęły się prace nad projektem wstępnym. Zajmą się nim firmy Tecnimont i Technip, posiadające duże doświadczenie w budowie instalacji petrochemicznych. W ramach zawartych z tymi spółkami umów opracowane zostaną projekty techniczne instalacji wraz z całą infrastrukturą. Szczególnie istotne będą te elementy, które zapewnią integrację nowego zakładu z istniejącymi instalacjami m.in. poprzez dostarczanie wartościowych półproduktów, takich jak wodór czy gaz opałowy.

- Cała procedura skupia się na tym, żeby zagwarantować w procesie projektowania wysoką konkurencję między firmami, które w nim uczestniczą - mówi Grzelczak. - W związku z tym dokonaliśmy ostatecznie wyboru dwóch firm, które mają bardzo mocne referencje jeżeli chodzi o wykonanie projektów dużych instalacji petrochemicznych na świecie. Kompetencje inżynierskie i doświadczenia wybranych firm gwarantują nam wykonanie projektów nowej instalacji w najwyższych standardach jakości.

Jednym z ważniejszych projektów realizowanych przez Tecnimont w Polsce jest EFRA, czyli pogłębiona przeróbka ropy naftowej w gdańskiej Grupie Lotos. Także Technip może się pochwalić współpracą z największymi spółkami branży petrochemicznej w naszym kraju, m.in. z Lotosem czy płocką Grupą Orlen.

Budowa instalacji do produkcji propylenu metodą PDH to jedna z kluczowych inwestycji Grupy Azoty Police. Roczna produkcja propylenu ma wynieść ok. 400 tys ton. W szczytowym momencie realizacji inwestycji, na placu budowy pracować będzie ok. 1000 pracowników, a po uruchomieniu instalacji zatrudnienie znajdzie ok. 200 osób. Pierwsza tona propylenu ma zostać wyprodukowana w drugiej połowie 2019 roku.

Czytaj więcej: