Kolumnowe wskaźniki poziomu ze złotym medalem

Kolumnowe wskaźniki poziomu…
Jury targów HaPeS 2014 przyznało złoty medal w kategorii Urządzenia Pomiarowe i Czujniki kolumnowym wskaźnikom poziomu HCK-GL firmy Elesa+Ganter, które przeznaczone są do mierzenia poziomu roztworów na bazie glikolu. W konkursie mogą brać udział tylko produkty, firmy i instytuty badawcze spełniające kryteria innowacyjności w branży automatyki przemysłowej.

Chronione patentem kolumnowe wskaźniki poziomu glikolu HCK-GL przeznaczone są do pracy z roztworami na bazie glikolu, wykorzystywanymi w instalacjach chłodniczych. Jak wiadomo, glikol jest substancją obniżającą temperaturę zamarzania wody. Instalacje chłodnicze, w których jest wykorzystywany, są wyposażone w zbiorniki na płyn chłodzący, którego poziom musi być stale kontrolowany.

Stosowanie wskaźników poziomu cieczy wykonanych ze standardowych materiałów, ze względu na specyficzne właściwości chemiczne glikolu, było dotychczas ograniczone lub wręcz niemożliwe. Firma Elesa+Ganter opracowała rozwiązanie, które rozwiązuje ten problem.

Elesa+Ganter


Konstrukcja wskaźnika HCK-GL składa się z dwóch uchwytów przykręcanych do ścianki zbiornika za pomocą specjalnych śrub. Pomiędzy nimi znajduje się tylny ekran kontrastowy, rurka wykonana ze szkła Pyrex, przez którą przepływa ciecz oraz poliwęglanowy ekran ochronny zabezpieczający rurkę przed przypadkowym stłuczeniem.

Połączenia wszystkich elementów zabezpieczone są specjalnymi uszczelnieniami.
Testy laboratoryjne wskaźników HCK-GL wykazały długotrwałą odporność temperaturową na poziomie 150/160 st. C (zależnie od materiału śrub) przy ciśnieniu 5-6 bar oraz wytrzymałość na ciśnienie do ponad 30 bar dla oleju mineralnego, wody i roztworu glikolu do 50 proc. (dla temp. 23 st. C).

Zestaw do elektrycznej kontroli poziomu cieczy o oznaczeniu SLCK jest przeznaczony do stosowania z kolumnowymi wskaźnikami poziomu typu HCK-GL, umożliwiając sygnalizację osiągnięcia ustawionego poziomu lub poziomów cieczy. Zestaw można stosować tam, gdzie konieczne jest zastosowanie kilku punktów kontroli poziomu cieczy, np. zbiorniki na paliwo, w których potrzebujemy informacji o poziomie minimalnym (tak zwana rezerwa) oraz o poziomie maksymalnym (np. przy automatycznym napełnianiu zbiornika). Może być również wykorzystywany w przypadku, gdy aplikacja wymaga informacji elektrycznej o aktualnym, zgrubnym poziomie cieczy w zbiorniku (do zrealizowania w oparciu o kilka czujników SLCK) lub gdy chcemy mieć możliwość regulacji punktu zadziałania czujnika bez ingerencji w zbiornik.

Elesa+Ganter


Zestaw SLCK składa się z trzech głównych elementów: czujnika zbliżeniowego zabudowanego w uchwycie do wskaźnika, pływaka z wbudowanym elementem magnetycznym oraz tulei dystansowych.


brak
 

Standardowe elementy maszyn: uchwyty, trzpienie, wibroizolatory, zawiasy, pokrętła, magnesy, dociski, napinacze, zestawy kołowe

Polska