Kompozyty poliuretanowe w konstrukcji okien

Kompozyty poliuretanowe w… Efektywna izolacja cieplna budynków zmniejsza konsumpcję energii oraz pozwala na uzyskanie znaczących oszczędności. Ponadto, w realny sposób przyczynia się do zachowania zasobów naturalnych i ochrony klimatu. Jak wiadomo, za utratę ciepła są w szczególności odpowiedzialne okna i fasady budynków. Aby ograniczyć ubytki energii, ważna jest nie tylko odpowiednia konstrukcja szyb, lecz także właściwa izolacja ram okiennych.

Współcześnie rosnącym powodzeniem cieszą się okna wielkopowierzchniowe, które dostarczają do pomieszczeń dużo światła. W takich konstrukcjach ramy są coraz mniejsze, muszą jednak zapewniać odpowiednią sztywność i stabilność wymiarową. Aby sprostać tym wymaganiom, firma Bayer MaterialScience opracowała efektywny, wytrzymały materiał opierający się na włóknach kompozytowych z matrycą poliuretanową. Podobnie jak drewno i PVC posiada on niską przewodność cieplną.

- Nowe materiały kompozytowe wyróżniają się bardzo dobrą izolacyjnością - mówi Andreas Hoffman z firmy Bayer MaterialScience. - Użyte w ramach okiennych, pozwalają spełnić kryteria oszczędności energetycznej oraz standardy dotyczące domów pasywnych.

Doskonała wytrzymałość i stabilność wymiarowa

Doskonałe właściwości mechaniczne nowy materiał zawdzięcza przede wszystkim wysokiej zawartości włókna szklanego, która wynosi 80 proc. wagi. Dzięki temu można wytwarzać wąskie profile o niewielkiej głębokości, stosowane np. w szybach sufitowych czy zastosowaniach, w których przestrzeń jest ograniczona, np. balkonowych drzwiach przesuwanych. Przykładem mogą być np. drzwi produkowane przez firmę Internorm International GmbH, gdzie rama okienna, mieszcząca dużą taflę szkła, jest wyjątkowo wąska.

Drzwi firmy Internorm


Nowy materiał znajduje także zastosowanie w przypadku dużych profili do zastosowań w oknach fasadowych o dużej powierzchni. Dobre właściwości mechaniczne materiału pozwalają zredukować całkowitą wagę konstrukcji, dzięki czemu montaż i późniejsze otwieranie są łatwiejsze.

Czytaj więcej:
Targi 1120

brak
 

Poliwęglany oraz komponenty do produkcji poliuretanów, lakierów, klejów jak i dodatki

Polska