Koncern Krones wprowadza najlżejsze na rynku opakowania PET

Koncern Krones wprowadza najlżejsze… Wczoraj informowaliśmy o super lekkiej butelce PET wyprodukowanej przez koncern Sidel i pokazanej na targach K2007 w niemieckim Düsseldorfie. Targi wciąż jednak trwają i co chwila przynoszą nowe zaskakujące zdarzenia. I oto jesteśmy świadkami kolejnego. Butelka Sidel o pojemności 500 ml, uznawana za absolutny przełom ważyła ledwie 9,9 gramów. Okazało się jednak, że ten wynik można jeszcze pobić. Uczynił to niemiecki koncern Krones AG.

Krones AG, to międzynarodowa grupa oferująca specjalistyczne rozwiązania systemowe dla przemysłu spożywczego i napojowego. Działa również w Polsce. Jest jednym z pionierów, odpowiadających za dynamiczny rozwoju branż napojowej i wód mineralnych. Dużo energii poświęca na wprowadzanie opakowań PET.

I właśnie z opakowaniem PET związana jest jedna z najważniejszych nowości, które Krones zademonstrował przy okazji 17 Międzynarodowych Targów Tworzyw Sztucznych i Kauczuku K2007 w Düsseldorfie.

Pokazał tam bowiem niezwykle lekką butelkę typu PET. Przy pojemności 0,5 litra jej waga osiąga poziom 8,8 gram. Jest to odpowiedź na coraz większą specjalizację i coraz większe rynkowe oczekiwania związane z dostarczanie maksymalnie jak najbardziej „odchudzonych” opakowań, w tym butelek PET.

Co wiadomo o butelce, która rewolucjonizuje sektor opakowań trafiających na potrzeby przemysłu napojowego?

Na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od standardowych opakowań tego typu, choć już w jej designie projektanci podkreślili odwołanie się do bardzo lekkiej konstrukcji.
To, że jej waga jest tak znikoma wynika w dużej mierze z oszczędności uzyskanych przy tworzeniu gwintu. Zamiast zwyczajowych 3,5 gram przeznaczonych na skonstruowanie tej części opakowania, fachowcom z Krones AG udało się zbudować ten element przy wykorzystaniu ledwie 1,95 gramów. Uzyskanie tych oszczędności było możliwe dzięki bardzo dużemu dawkowaniu materiału, który szedł na formę główkową opakowania.

Butelka Krones, waży ledwie 8,8 gramów przy pojemności 500 ml


Ponadto grubość ścianek dochodząca do ledwie 0,1 mm była stale poddawana dążeniom do jeszcze większego zmniejszenia swoich wymiarów, nawet o 20-30 proc. Na etapie produkcyjnym oznaczało to, że parametry były redukowane aż osiem razy, aż wreszcie osiągnięto optymalny poziom grubości.

Wszystkie te technologiczne unowocześnienia poskutkowały tym, że nowość firmy Krones jest lżejsza aż o 28-45 proc. w porównaniu z innymi tego typu opakowaniami dostępnymi na rynku. Wyjątkiem będą oczywiście butelki NoBottle koncernu Sidel, które ważą 9,9 grama. Chociaż ustępują one pola osiągnięciu Krones AG, to jednak i tak są niemal 40 proc. lżejsze od standardowych półlitrowych opakowań PET.

Co ciekawe Krones wykorzystał absolutnie typowy, a nie jakikolwiek specjalny, surowiec PET do wytworzenia swoich nowoczesnych opakowań. Tym samym produkcja nowych, lekkich butelek, będzie dla niego niezwykle opłacalna. Przy użyciu tego samego materiału, ale w mniejszych ilościach, wytworzy bowiem produkt, do budowy którego konkurencja potrzebuje znacznie większych zasobów.

Z opublikowanych właśnie przez Krones AG informacji statystycznych wynika, że spółka może pochwalić wzrostem wartości sprzedaży o ponad 17 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Za pierwsze dziewięć miesięcy tego osiągnęła wynik 1,5 mld euro. Na całym świecie zatrudnia 9,4 tys. osób, z czego 7,7 tys. pracuje w Niemczech.

Czytaj więcej:
Nowości 335
Targi 1280
Butelki 292

Producent maszyn i kompletnych linii technologicznych do produkcji i rozlewu w butelki PET, butelki szklane, puszki, oraz instalacji recyklingu butelki PET

Polska