Konkurs "Firma dla Inżyniera 2011" rozstrzygnięty

Konkurs "Firma dla Inżyniera…
Bank Danych o Inżynierach wybrał najlepszą w ubiegłym roku w Polsce firmę dla inżyniera. Zwycięzca konkursu „Firma dla Inżyniera 2011” obronił swoje miejsce uzyskane w rankingu ubiegłorocznym.

Za 2011 r. firmą działającą na polskim rynku, w której inżynierowie mogli się najskuteczniej realizować była Skanska.

O kształcie rankingu zdecydowały głosy oddane przez 2873 inżynierów – 88 proc. z tej liczby stanowili mężczyźni - którzy mogli typować swoich faworytów przez cały 2011 r. Wyboru dokonywano w oparciu o osiem kryteriów: możliwość awansu, dodatki pozapłacowe, atmosferę w pracy, możliwości rozwoju, lokalizację, poziom wynagrodzenia, dostęp do nowych technologii oraz międzynarodowe środowisko.

Skanska wyprzedziła General Electric oraz ABB.

Na znany na całym świecie koncern budowlany głosował co 13 inżynier. 79 proc. z tych, którzy wskazali Skanskę za największy atut firmy uznało możliwość rozwoju. Najmniej plusów inżynierowie przypisali z kolei lokalizacji Skanski, choć jej siedziba w Polsce mieści się w Warszawie.

Drugie miejsce dla także działającego globalnie General Electric, to efekt tego, że co 15 inżynier oddał swój głos na ten właśnie koncern. Głosujących na GE najbardziej ujęło międzynarodowe środowisko, a najbardziej od firmy odstraszały dodatki pozapłacowe, a raczej ich brak.

Na ostatnią na podium firmę ABB głos oddał co 25 inżynier. Największa zaleta tego producenta aparatury rozdzielczej, to dostęp do nowych technologii, zaś najsłabsza jego strona to także lokalizacja.

- Pośród zwycięzców głosowania dominują formy innowacyjne, które dbają o rozwój swoich pracowników, dostarczają możliwości uczenia się od najlepszych, oferują atrakcyjny pakiet socjalny. W rankingu widać znaczną przewagę firm budowlanych. Branża ta postrzegana jest przez inżynierów jako jedna z najbardziej przyszłościowych, cechuje się ona relatywnie dobrą sytuacją na tle pozostałych o czym świadczy obecność aż pięciu firm budowlanych w pierwszej dziesiątce - tłumaczy Grzegorz Żebrowski, dyrektor Banku Danych o Inżynierach.

Miejsca 4-10 w rankingu zajęły następujące firmy: Siemens, Budimex, Strabag, PKN Orlen, Delphi, Warbud, Mostostal Warszawa.

Jeśli chodzi o firmy z pierwszej dziesiątki ciekawe może wydać się kilka wskazań ankietowanych w kontekście tych przedsiębiorstw.

Siemens został pochwalony za dostęp do nowych technologii, aczkolwiek firmę tę jako swojego faworyta wskazało tylko 3 proc. kobiet. Panie zresztą najchętniej głosowały na Warbud (28 proc. z nich). W PKN Orlen tylko co czwarty ankietowany wyróżnił kryterium w postaci atmosfery w pracy. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to najwyższe w czołowej dziesiątce przypisano Mostostalowi Warszawa, a najniższe ABB.

Bank Danych o Inżynierach to agencja doradztwa personalnego.

Poniżej pierwsza dwudziestka rankingu „Firma dla Inżyniera 2011” zorganizowanego przez Bank Danych o Inżynierach. Liczby oznaczają ilość głosów dla każdej z firm z pierwszej dwudziestki.

Firma dla Inżyniera 2011brak
 

Polska firma oferująca usługi doradztwa personalnego oraz rekrutacji inżynierów. Wspiera na rynku pracy pracodawców i inżynierów. Baza ofert pracy dla inżynierów.

Polska