Konserwacja zapobiegawcza: Obniżenie kosztów, poprawa wydajności

Rozruszniki bezpośrednie firmy Eaton ze zintegrowanymi wyłącznikami silnikowymi PKE lub kompaktowe przemienniki częstotliwości DE1 zastępują elektromechaniczne rozruszniki DOL lub trójkąt-gwiazda. Dane o prądzie silnika mogą być łatwo przesyłane do sterownika poprzez system połączeń SmartWire DT lub protokoły komunikacji Modbus czy CAN. Cyfrowe wyłączniki mocy NZM umożliwiają pomiar zarówno prądu jak i zużycia energii z dużą dokładnością. Dzięki wielu możliwym interfejsom magistrali, przemienniki częstotliwości firmy Eaton mogą dostarczać również informacje z silnika. Ponieważ wymiary inteligentnych urządzeń są zgodne z wymiarami ich odpowiedników elektromechanicznych, mogą one być stosowane zarówno w nowych maszynach, jak i przy modernizacji istniejących instalacji.

Przechowywanie i porównywanie danych w celu konserwacji zapobiegawczej

Po wyposażeniu maszyny w cyfrowe czujniki/urządzenia pojawia się następujące pytanie: Co zrobić z tymi wszystkimi danymi?

W prostych aplikacjach sterownik może być nadal używany do przechowywania danych lub porównywania odczytów w czasie rzeczywistym z wartościami zadanymi. Jednakże, znaczący wzrost objętości danych może wyczerpać możliwości sterownika. W takiej sytuacji konieczne jest ich zewnętrzne przechowywanie, wizualizacja i ocena. Można to zrealizować lokalnie, tzn. w ramach sieci firmowej (Edge processing), albo poprzez bezpieczną bazę danych hostowaną na serwerze przez zewnętrznego dostawcę (przetwarzanie w chmurze, np. platforma Microsoft Azure). W obu przypadkach, sterowniki zintegrowane z panelem dotykowym XV300 lub sterowniki modułowe XC300 firmy Eaton mogą być używane do przetwarzania i przesyłania danych na zewnętrzne nośniki danych poprzez dedykowany do tego celu interfejs. Systemy Edge i chmury oferują wiele wstępnie zainstalowanych narzędzi programowych do wizualizacji danych lub wyzwalania alarmu po osiągnięciu danego progu wartości.

Na przykład, jeśli prąd silnika jest mierzony przez dłuższy okres czasu i jego średnia wartość nadal rośnie, alarm może zostać uruchomiony po osiągnięciu pewnego progu, wskazując, że konieczna jest konserwacja. Taki ukierunkowany alarm umożliwia optymalizację planowania konserwacji.

Kiedy serwisanci są dostępni? Czy niezbędna część zamienna jest dostępna? Kiedy nastąpi następna planowana przerwa w świadczeniu usług? Konserwacja zapobiegawcza może być dostosowana do rzeczywistych procedur operacyjnych, co również pozwala optymalizować koszty. Takie działania pozwalają uniknąć nieplanowanych przerw w świadczeniu usług.

eaton-pic1
Inteligentne urządzenia, takie jak elektroniczne rozruszniki silnikowe, nie tylko chronią silnik przed uszkodzeniem, ale również dostarczają przydatnych informacji dotyczących procesu

Sposób wprowadzania rozwiązań ma znaczenie

Cyfrowa przemiana maszyny lub całego zakładu produkcyjnego jest procesem ciągłym, a jej wymierne wyniki są dostrzegalne stopniowo. Nawet po włączeniu i uruchomieniu cyfrowej maszyny, błędy mogą nadal występować dlatego, że wcześniej nie były one rejestrowane, lub po prostu nie zostały one wzięte pod uwagę. Firma Eaton aktualizuje swoją ofertę cyfrowych aparatów łączeniowych w celu wspierania cyfrowych aplikacji. Sterowniki PLC spełniają najnowsze wymagania w zakresie cyberbezpieczeństwa i idealnie nadają się do integracji z sieciami IT lub systemami typu chmura i Edge.

Wspólnie z partnerami ds. rozwiązań Eaton opracowuje kompleksowe produkty i usługi dla klientów, które są precyzyjnie dopasowywane do ich potrzeb. Każdy projekt jest inny, podobnie jak potencjał optymalizacji procesów w każdym przypadku. Niemniej jednak, nie ma wątpliwości, że maszyny cyfrowe i konserwacja zapobiegawcza są w stanie zwiększyć produktywność i zmniejszyć koszty.

Stefan Selke, MOEM Segment Leader, Eaton

Reportaże

Forum