LG Chem wyprodukuje w Polsce tworzywa + komentarz

LG Chem wyprodukuje w Polsce…
Firma LG Chem zainwestuje w naszym kraju 36 mln zł. Produkować będzie tworzywa sztuczne.

Koreańczycy zwiększają zakres swojej obecności w Polsce. Od pięciu lat w podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (TSSE) w podwrocławskich Kobierzycach funkcjonuje już należący do nich zakład wytwarzający filtry polaryzacyjne niezbędne do produkcji modułów LCD.

Teraz powstanie z kolei fabryka tworzyw sztucznych, co w Polsce nie jest takie częste. Z informacji wynika, że LG Chem Poland będzie produkować zmodyfikowane tworzywa wykorzystywane do produkcji części samochodowych, części laptopów, telefonów komórkowych i przewodów teletechnicznych. Chodzi o takie tworzywa jak PBT, ABS, SAN, MBS i PMMA. Na razie wielkość produkcji nie jest określona. Będzie to wiadome, gdy stanie już hala produkcyjna z zapleczem socjalnym i laboratorium, pojawią się maszyny i instalacje niezbędne do produkcji oraz wyposażenie laboratorium.

LG Chem to czołowa koreańska firma branży chemicznej, zarówno pod względem zatrudnienia (14,5 tys. pracowników na całym świecie) jak i wydajności. Firma wytwarza szeroką gamę produktów od artykułów petrochemicznych po wysokiej jakości tworzywa sztuczne oraz materiały przemysłowe.

Komentarz:
Firma LG Chem pochwaliła się projektowaną inwestycją. To duże osiągnięcie, bo produkcja tworzyw sztucznych w jakiejkolwiek postaci jest niestety na polskim rynku rzadkością. Pochwaliła się także, że w nowym zakładzie pracę znajdzie 30 osób.

To też cieszy, ale i prowokuje do wytknięcia pewnych nieładnych zagrywek z przeszłości oraz napisania, że oby tylko jej nową załogę spotkał lepszy los niż pracowników pierwszego działającego już w Polsce zakładu LG Chem.

Z tymi pracownikami w momencie, gdy tylko zgodnie z istniejącym w Polsce prawem zapisali się oni do związków zawodowych, nie przedłużono umów o pracę.

Informowanie o kreowaniu nowych miejsc pracy w sytuacji, gdy uprzednio zatrudnionym odmawiało się konstytucyjnych praw - znajomość przez zagranicznych inwestorów lokalnego prawa to chyba niezbyt wygórowane oczekiwanie - jest groteską.