Lanxess coraz mocniejszy w Polsce

Lanxess coraz mocniejszy w… Koncern Lanxess osiągnął naszym kraju znakomite wyniki.

Sprzedaż koncernu w Polsce wyniosła w poprzednim roku prawie 100 mln euro. Oznacza to wzrost o 35 proc. w porównaniu z 2010 r. Głównymi nośnikami obrotu były przede wszystkim wysokowydajne kauczuki, nowoczesne tworzywa sztuczne i nieorganiczne pigmenty barwne.

- Korzystamy z rosnącej mobilności w Polsce, której możemy zaoferować długotrwałe rozwiązania w postaci naszych produktów Premium – stwierdza Flemming Björnslev, CEO spółki Lanxess Central Eastern Europe.

Od czterech lat Lanxess reprezentowana jest w naszym kraju przez własną spółkę handlową powołaną dla Europy Środkowej i Wschodniej. Główną siedzibą tej spółki jest słowacka Bratysława. Oddziały znajdują się też w Warszawie, Wiedniu i Budapeszcie.

W 2011 firma osiągnęła we wszystkich regionach dwucyfrowe wzrosty obrotów. Najsilniejszy, o 26 proc. dochodzący do 1,2 mld euro uzyskano w Ameryce Łacińskiej. Udział tego regionu w obrotach koncernu wzrósł do prawie 14 proc. Ważnym motorem wzrostu był segment Performance Polymers w Brazylii.

Obrót w regionie Azji i Pacyfiku wzrósł o 23 proc. i po raz pierwszy przekroczył próg dwóch miliardów euro. Udział w obrotach koncernu wynosił prawie 23 proc. Również w tym regionie najwyraźniejszy wzrost odnotowano w segmencie Performance Polymers.

Największy regionalny obrót, wynoszący 2,5 mld euro, Lanxess osiągnął w regionie EMEA (Europa bez Niemiec, Środkowy Wschód, Afryka). Odpowiada to wzrostowi o 25 proc. Udział tego obrotu w obrotach koncernu wyniósł 29 proc. Czynnikami napędzającymi wzrost były przede wszystkim segmenty Performance Polymers i Advanced Intermediates.

Jak wynika z przytoczonych faktów, to segment Performance Polymers, dzięki wzrostowi o 37 proc. do ok. 5,1 mld euro, był obszarem o najwyższym obrocie. Także jednostki organizacyjne Butyl Rubber i Performance Butadiene Rubbers zyskały dzięki silnemu zainteresowaniu rynku pierwszym wyposażeniem i oponami zapasowymi.

- Po rekordowych wynikach ubiegłego roku obiecująco rozpoczęliśmy także nowy rok. W pierwszym kwartale zakładamy wskaźnik EBITDA na poziomie od 330 do 350 mln euro. W ten sposób raz jeszcze przewyższymy szczytową wartość z roku ubiegłego - powiedział prezes Lanxessa Axel C. Heitmann. - W celu dalszego wzrostu stawiamy na oparte na globalnych megatrendach innowacje i technologie, zwłaszcza mobilność.

Heitmann stwierdził też, że skoro w 2011 r. koncern uzyskał, dzięki produktom i technologii dla „zielonej motoryzacji“, obrót wynoszący około 1,5 mld euro, czyli 17 procent całego obrotu, to do 2015 r. chce jeszcze zwiększyć tę wielkość o 80 proc.

Czytaj więcej:

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A