Lanxess finalizuje przejęcie Emerald Kalama Chemical

Lanxess finalizuje przejęcie…

Koncern Lanxess, zajmujący się chemią specjalistyczną, zakończył proces przejęcia Emerald Kalama Chemical. Spółka z siedzibą w Stanach Zjednoczonych jest wiodącym na świecie producentem specjalistycznych chemikaliów. Lanxess podpisał umowę kupna 14 lutego 2021 roku. Uzyskano wszystkie wymagane zgody organów regulacyjnych. Lanxess sfinansował cenę zakupu w wysokości około 1,04 mld USD (870 mln EUR) ze środków płynnych. 

W 2020 roku spółka Emerald Kalama Chemical wygenerowała globalną sprzedaż w wysokości około 425 mln USD (375 mln EUR) oraz EBITDA przed uwzględnieniem wyjątków w wysokości około 90 mln USD (80 mln EUR). Trzy czwarte sprzedaży przypadło na działalność w zakresie specjalistycznych produktów dla rynku dóbr konsumpcyjnych – w szczególności produktów smakowych i zapachowych oraz konserwantów do stosowania w żywności, produktach gospodarstwa domowego i kosmetykach. Jedna czwarta sprzedaży pochodziła z działalności w zakresie specjalistycznych chemikaliów do zastosowań przemysłowych. Po sfinalizowaniu transakcji zespół Lanxess powiększa się o około 470 pracowników i trzy zakłady produkcyjne w Kalama w stanie Waszyngton (USA), Rotterdamie (Holandia) i Widnes (Wielka Brytania).

Przejęcie wzmacnia portfolio dla przemysłu tworzyw sztucznych, farb i powłok oraz klejów

Drugie co do wielkości przejęcie w historii koncernu Lanxess oznacza rozszerzenie oferty specjalistycznych chemikaliów do zastosowań przemysłowych, zwłaszcza dla branży tworzyw sztucznych, farb i powłok oraz klejów.

Jednym z ważnych dodatków do nowego portfolio Lanxess jest gama plastyfikatorów nieftalanowych i koalescentów K-Flex do klejów, powłok, uszczelniaczy i zastosowań winylowych. 

Plastyfikatory K-Flex optymalizują procesy produkcyjne i właściwości produktów końcowych. Są wysoce kompatybilne z polimerami polarnymi w wodnych systemach klejących i poprawiają tworzenie filmu w farbach oraz powłokach. Podczas produkcji artykułów z PVC szybko żelujące dibenzoesany mogą pomóc w przyspieszeniu procesu.

– Nowe produkty poszerzają istniejący asortyment koncernu Lanxess i oferują możliwości rozwoju w obszarze plastyfikatorów nieftalanowych, które spełniają najnowocześniejsze wymagania przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych – podkreśla dr Thomas Facklam, dyrektor Działu Globalnych Zastosowań Technologicznych w Oddziale Dodatków Polimerowych.

Innymi ważnymi dodatkami do ogólnego portfolio dla zastosowań przemysłowych są plastyfikatory Kalama Vitroflex do produkcji uszczelniaczy polisiarczkowych oraz modyfikatory Modulast, które opracowano w celu stosowania w reaktywnych systemach poliuretanowych. 

Kwas benzoesowy, benzaldehyd i sole benzoesanowe uzupełnią w przyszłości ofertę koncernu Lanxess. Są wykorzystywane jako półprodukty, bloki konstrukcyjne i dodatki w wielu zastosowaniach przemysłowych, na przykład do produkcji estrów, żywic alkidowych bądź inhibitorów korozji.Czytaj więcej:
Kleje 26
Farby 49