Lanxess finalizuje sprzedaż Arlanxeo na rzecz Saudi Aramco

Lanxess finalizuje sprzedaż Arlanxeo na rzecz Saudi Aramco

Lanxess, producent specjalistycznych środków chemicznych, zakończył 31 grudnia 2018 roku procedurę sprzedaży 50 proc. udziałów w spółce z branży kauczukowej Arlanxeo, pozostających w jego posiadaniu, na rzecz Saudi Aramco. Transakcja, o której poinformowano w sierpniu 2018 roku, została przeprowadzona za zgodą wszystkich właściwych organów ochrony konkurencji.

Po zakończeniu transakcji należące do koncernu chemicznego udziały w Arlanxeo przeniesiono na rzecz Saudi Aramco, byłego partnera w spółce joint venture. W zamian Lanxess otrzymał ok. 1,4 mld euro. Środki te umocniły podstawy finansowe oraz istotnie zmniejszyły wielkość zobowiązań finansowych netto koncernu.

Arlanxeo powstało 1 kwietnia 2016 roku jako wspólne przedsięwzięcie Lanxess i Saudi Aramco. W 2017 roku spółka, której siedziba znalazła się w holenderskim Maastricht, osiągnęła sprzedaż na poziomie ok. 3,2 mld euro i zatrudniała blisko 3,8 tys. pracowników w 20 zakładach produkcyjnych w dziewięciu krajach. Spółka produkuje wysokiej jakości kauczuk stosowany m.in. w branżach motoryzacyjnej, oponiarskiej, budowlanej, naftowej i gazowej.

Przeniesienie do spółki joint venture Arlanxeo działalności w dziedzinie kauczuków syntetycznych stanowiło podstawowy element korekty strategii Lanxess. Odtąd koncern skupił swoją uwagę na wzroście na rynkach specjalistycznych produktów chemicznych, dokonując w tym obszarze kilku przejęć.

Źródło: LanxessLanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A