Lanxess finalizuje sprzedaż Arlanxeo na rzecz Saudi Aramco

Lanxess finalizuje sprzedaż…

Lanxess, producent specjalistycznych środków chemicznych, zakończył 31 grudnia 2018 roku procedurę sprzedaży 50 proc. udziałów w spółce z branży kauczukowej Arlanxeo, pozostających w jego posiadaniu, na rzecz Saudi Aramco. Transakcja, o której poinformowano w sierpniu 2018 roku, została przeprowadzona za zgodą wszystkich właściwych organów ochrony konkurencji.

Po zakończeniu transakcji należące do koncernu chemicznego udziały w Arlanxeo przeniesiono na rzecz Saudi Aramco, byłego partnera w spółce joint venture. W zamian Lanxess otrzymał ok. 1,4 mld euro. Środki te umocniły podstawy finansowe oraz istotnie zmniejszyły wielkość zobowiązań finansowych netto koncernu.

Arlanxeo powstało 1 kwietnia 2016 roku jako wspólne przedsięwzięcie Lanxess i Saudi Aramco. W 2017 roku spółka, której siedziba znalazła się w holenderskim Maastricht, osiągnęła sprzedaż na poziomie ok. 3,2 mld euro i zatrudniała blisko 3,8 tys. pracowników w 20 zakładach produkcyjnych w dziewięciu krajach. Spółka produkuje wysokiej jakości kauczuk stosowany m.in. w branżach motoryzacyjnej, oponiarskiej, budowlanej, naftowej i gazowej.

Przeniesienie do spółki joint venture Arlanxeo działalności w dziedzinie kauczuków syntetycznych stanowiło podstawowy element korekty strategii Lanxess. Odtąd koncern skupił swoją uwagę na wzroście na rynkach specjalistycznych produktów chemicznych, dokonując w tym obszarze kilku przejęć.

Źródło: Lanxess

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska

Reportaże

Forum