Lanxess poszerza zakres zastosowań wytłaczania rozdmuchowego o materiały kompozytowe

Lanxess poszerza zakres zastosowań…

Koncern Lanxess poszerza zakres zastosowań wytłaczania z rozdmuchem: do procesu produkcji mogą zostać włączone także termoplastyczne materiały kompozytowe wzmacniane włóknami ciągłymi marki Tepex. W ramach studium wykonalności eksperci z firmy zajmującej się produkcją specjalistycznych środków chemicznych wykazali, że elementy wykonane z poliamidu 6 mogą być produkowane z wykorzystaniem technologii formowania rozdmuchowego z jednoczesnym miejscowym wzmocnieniem Tepexem w miejscach narażonych na duże obciążenia. Badania zostały przeprowadzone w centrum technicznym jednostki biznesowej High Performance Materials (HPM) w Dormagen na najnowocześniejszej rozdmuchiwarce zapewniającej warunki zbliżone do warunków panujących podczas produkcji seryjnej.

- Elementy charakteryzują się wyjątkową przyczepnością, co umożliwia wykorzystanie ogromnej wytrzymałości i sztywności Tepexu - wyjaśnia Arthur Rieb, specjalista w dziedzinie formowania rozdmuchowego w HPM. 

 Proces ten może być wykorzystywany w celu miejscowej poprawy właściwości mechanicznych elementów formowanych rozdmuchowo, na przykład w miejscach, które są narażone na duże obciążenia mechaniczne spowodowane obciążeniami udarowymi lub wysokim ciśnieniem.

- Ponadto może być wykorzystywany w produkcji elementów konstrukcyjnych formowanych rozdmuchowo, na przykład profili zamkniętych służących do wzmacniania nadwozi samochodów. Szerokie zastosowanie Tepexu może być kluczowym czynnikiem w redukcji wagi i zużycia materiału, ponieważ możliwe jest zmniejszenie grubości ścianek produkowanych elementów - dodaje Arthur Rieb.

Elementy zamknięte, bazujące wyłącznie na systemach termoplastycznych, z łatwością poddają się recyklingowi, dzięki czemu łatwiej jest zapewnić obieg materiału w zamkniętej pętli.

Etap formowania rozdmuchowego określa czas trwania cyklu

W przypadku produkcji takich elementów zamkniętych najpierw wytłaczana jest kształtka wstępna o okrągłym przekroju. W tym samym czasie w narzędziu do formowania rozdmuchowego umieszczana jest podgrzana i uplastyczniona wkładka z Tepexu. Kształtka wstępna jest następnie nadmuchiwana w narzędziu, formując w ten sposób również część z Tepexu. W ten sposób powstaje element o określonym kształcie z miejscowym wzmocnieniem Tepexem.

- Formowanie Tepexu jest zintegrowane z procesem formowania rozdmuchowego. Wynikiem jest jednoetapowy proces z krótkim, ekonomicznie efektywnym czasem trwania cyklu, który jest typowy dla formowania rozdmuchowego - wyjaśnia Arthur Rieb. 

Uproszczony proces

Wcześniej produkcja tego typu elementów obejmowała późniejsze dospawanie do formowanej rozdmuchowo części zamkniętej dwu- lub trójwymiarowej wkładki z Tepexu. Cały proces w pierwszym przypadku składa się z dwóch etapów, a w drugim z trzech ze względu na wcześniejszy proces formowania Tepexu. - Dzięki temu nasz proces jest o wiele prostszy - wyjaśnia Tilmann Sontag, ekspert w dziedzinie lekkich konstrukcji w Tepex Automotive Group należącej do HPM. - Ponadto wzmocnienie struktury sprawia, że uplastyczniony Tepex jest znacznie łatwiejszy w obróbce niż taśmy, które są jednokierunkowo wzmacniane włóknami ciągłymi. Zapewnia to stabilny i bezpieczny proces produkcji. 

W pełni scalone połączenie materiałów

Włókna ciągłe stosowane w Tepexie są w pełni wstępnie zaimpregnowane tworzywem sztucznym. W związku z tym ciśnienie podczas formowania rozdmuchowego jest wystarczające do scalenia materiału, dzięki czemu nie powstają żadne przestrzenie wypełnione powietrzem.

- W rezultacie powstaje połączenie o doskonałej przyczepności pomiędzy materiałem formowanym rozdmuchowo a Tepexem. Nawet niskie ciśnienia w procesie formowania rozdmuchowego wystarczają do uzyskiwania krytycznych geometrii 3D, takich jak półkule o małych promieniach - dodaje Tilmann  Sontag.

Szeroki asortyment poliamidów przeznaczonych do formowania rozdmuchowego

HPM opracowała szeroką gamę produktów o dużej lepkości na bazie poliamidu 6 i 66 ze wzmocnieniem włóknem szklanym i bez niego. Materiały te mogą być również stosowane w nowym procesie/kombinacji materiałów. Asortyment ten obejmuje na przykład bardzo miękkie, odporne na uderzenia warianty produktów, takie jak niewzmocnione poliamidy 6 - Durethan BC700HTS DUSXBL i Durethan BC550Z DUSXBL. Materiały tego typu doskonale sprawdzają się w przypadku zbiorników wzmocnionych Tepexem lub innych elementów zamkniętych, w przypadku których wymagana jest na przykład duża odporność na uderzenia i elastyczność. Natomiast produkty wzmacniane włóknem szklanym są najczęściej wybierane jako materiał do produkcji lekkich elementów konstrukcyjnych.

lanxess-tepex

Również w przypadku Tepexu dostępna jest szeroka gama produktów do tego procesu - na przykład warianty materiałów, które są wzmacniane włóknami ciągłymi lub laminatami z włókien szklanych, aramidowych lub węglowych. Skład materiałów kompozytowych może również być zróżnicowany. Na przykład oprócz poliamidu 6 lub 66 może również zawierać poliolefiny, takie jak polipropylen lub polietylen.

HiAnt - kompleksowa obsługa klienta

Jednostka biznesowa Lanxess HPM połączyła swoje doświadczenie w zakresie opracowywania nowych materiałów, zastosowań, procedur i technologii pod marką HiAnt, dzięki czemu może wspierać klientów na wszystkich etapach prac rozwojowych dotyczących części. Usługa ta obejmuje wszystko, począwszy od projektu koncepcyjnego, optymalizacji materiałów i obliczania charakterystyki części z wykorzystaniem narzędzi do przeprowadzania symulacji, aż po obróbkę, testowanie części i rozpoczęcie produkcji seryjnej.

Więcej informacji na temat produktów koncernu LANXESS, a także prac rozwojowych, technologii i usług związanych z formowaniem rozdmuchowym i Tepexem opublikowano na stronach blow-molding.lanxess.com i bond-laminates.com.

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A