Lanxess wycofuje się z sektora chemii skórzanej

Lanxess wycofuje się z sektora…

Koncern Lanxess dokonuje zbycia jednostki zajmującej się organiczną chemią garbarską na rzecz TFL Ledertechnik GmbH. Spółka TFL jest globalnym dostawcą chemikaliów skórzanych, wchodzącym w skład grupy inwestycyjnej Black Diamond Capital Management, L.L.C. Transakcję opisano w umowie zawartej dn. 12 sierpnia 2020. Cena zakupu obejmuje część stałą w wysokości 80 mln euro oraz składnik zależny od wyników - w wysokości do 115 mln euro. Ponadto TFL przejmie zobowiązania związane z działalnością prowadzoną dotychczas przez Lanxess. Transakcja podlega zatwierdzeniu przez właściwe organy. Zgodnie z przewidywaniami koncernu Lanxess transakcja zostanie sfinalizowana w połowie 2021 roku. 

- Jesteśmy przekonani, że przeniesienie jednostki chemii garbarskiej do TFL otworzy jej nowe perspektywy wzrostu i rozwoju, a tym samym znacząco ją wzmocni - podkreślił Matthias Zachert, prezes zarządu Lanxess. - Jednocześnie koncern stanie się bardziej niezależny od branży motoryzacyjnej, kluczowej z perspektywy produktów skórzanych.

Producenci z sektora garbarskiego stosują organiczne środki chemiczne do produkcji skór na wszystkich etapach produkcji. Koncern Lanxess zajmuje się tym w swoich zakładach w Leverkusen (Niemcy), Filago (Włochy) i Changzhou (Chiny). Uzupełnieniem proces produkcji są laboratoria i biura sprzedaży na całym świecie, zorientowane na konkretne zastosowania. Spółka TFL przejmie od Lanxess całą jednostkę organicznej chemii garbarskiej, która łącznie zatrudnia około 460 pracowników. Wyniki sprzedaży tej jednostki biznesowej w 2019 roku były trzycyfrowe (w milionach EUR). 

Planowana dywestycja oznacza, że koncern Lanxess całkowicie wycofuje się z sektora chemii skórzanej. Wcześniej koncern dokonał już zbycia jednostki zajmującej się produkcją środków chemicznych opartych na chromie, jak również posiadanych udziałów w południowoafrykańskiej kopalni rudy chromu (planowanie zakończenie transakcji: do końca 2020). Od końca ubiegłego roku koncern Lanxess regularnie informuje o zaprzestaniu działalności w zakresie produkcji wyrobów skórzanych.

Źródło: Lanxess

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A