Lanxess zwiększy wykorzystanie sztucznej inteligencji w rozwoju swoich produktów

Lanxess zwiększy wykorzystanie…

Koncern Lanxess zwiększa wykorzystywanie sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence - AI) w rozwoju swoich produktów - rozpoczęto projekt mający na celu rozszerzenie asortymentu prepolimerów. Skutkować ma to nową ofertą systemów poliuretanowych przygotowywanych na zamówienie klienta i skróceniem czasu realizacji zamówienia. Obejmować będzie również całkowicie nowe zastosowania o różnych wymaganiach. Dział Urethane Systems wykorzystuje możliwości, jakie daje AI, i zaprosił do współpracy - w roli partnera projektu - spółkę Citrine Informatics specjalizującą się w sztucznej inteligencji.

W początkowej fazie projektu koncern Lanxess powiększył swoją bazę preparatów opartych na prepolimerach. Specjaliści ds. danych oraz eksperci procesowi pracujący w Lanxess wykorzystali platformę sztucznej inteligencji Citrine, aby powiększyć bazę danych koncernu o kolejne receptury. Wymagało to połączenia istniejących danych z doświadczalnych pomiarów, wiedzy ekspertów procesowych oraz "rozumiejącego chemię” algorytmu w celu obliczenia dodatkowych wartości pomiarów. Dzięki temu potrzebne było wykonanie jedynie kilku pomiarów w celu weryfikacji wartości wyznaczonych przez AI.

W kolejnym kroku specjaliści ds. danych i procesów w Lanxess będą sprawdzać stopień niezawodności opracowywania z pomocą AI optymalnych receptur, mających spełnić specyficzne wymagania klienta pod względem właściwości produktu. - Jeżeli kolejne testy zakończą się pomyślnie, będziemy w stanie spełniać żądania klientów jeszcze szybciej i wydajniej. Nasza obecna wiedza o preparatach zostanie wzbogacona przez projektowanie receptur wspomagane przez AI - innymi słowy, uzyskamy systemy, które jeszcze nie stanowią części naszego asortymentu, a które dzięki AI będziemy mogli błyskawicznie poznać, niezależnie od możliwości czy metody ich produkcji - podkreśla Markus Eckert, szef działu Urethane Systems w koncernie Lanxess.

AI uzupełnia domenę wiedzy

Do tej pory chemicy w dużej mierze musieli opierać się na swojej wiedzy specjalistycznej oraz latach doświadczeń w badaniach nad nowymi recepturami dającymi określone właściwości produktu, takie jak twardość, wytrzymałość na rozciąganie czy lepkość. Przewiduje się, że AI stanie się istotnym narzędziem mogącym pomóc im poszerzyć swoją wiedzę i znacząco zmniejszyć liczbę wymaganych testów.

Koncern Lanxess ma już pewne doświadczenie w wykorzystaniu AI. W pilotażowym projekcie we współpracy z Citrine Informatics producent specjalistycznych środków chemicznych wykorzystuje AI do optymalizacji włókien szklanych w celu dalszego ulepszenia właściwości wysoko wytrzymałych tworzyw sztucznych Lanxess. Oczekuje się, że zastosowanie AI pozwoli skrócić czas opracowywania niezbędnych receptur o ponad połowę. Klienci otrzymają jeszcze lepsze, wykonane na zamówienie produkty w jeszcze krótszym czasie.

Dla Jörga Hellwiga, szefa Lanxess Digitalization Initiative, partnerstwo pomiędzy Citrine i działem Urethane Systems w koncernie Lanxess pokazuje rosnące znaczenie cyfryzacji w rozwoju produktów. - Większość pracowników, którzy już dzisiaj korzystają ze sztucznej inteligencji, nie może sobie wyobrazić powrotu do dawnych metod pracy. Wykorzystanie technologii cyfrowych w coraz większym stopniu staje się standardową procedurą w naszym koncernie - przekonuje Jörg Hellwig.

Cyfryzacja w całym łańcuchu wartości

Koncern Lanxess rozpoczął swoją inicjatywę cyfryzacyjną w 2017 roku, gdy utworzył specjalny zespół do tego zadania. Przewodzi mu główny specjalista ds. cyfrowych Jörg Hellwig, który odpowiada bezpośrednio przed Matthiasem Zachertem, prezesem zarządu Lanxess AG. Główne obszary inicjatywy to opracowywanie cyfrowych modeli biznesowych, wprowadzanie nowych technologii do łańcucha wartości, opracowywanie i wykorzystywanie "big data" oraz promowanie wiedzy cyfrowej wśród pracowników.

Citrine Informatics jest liderem branży wykorzystywania danych i AI do przyspieszania procesu opracowywania tworzyw i związków chemicznych. Spółka Citrine zyskała uznanie Światowego Forum Ekonomicznego za innowacje technologiczne, za co otrzymała wyróżnienie Tech Pioneer.  Citrine Informatics współpracuje z najlepszymi uniwersytetami na całym świecie, w tym z uczelniami amerykańskimi: politechniką Carnegie Mellon University w Pittsburghu (Pensylwania) oraz Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley.
LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A