Lekkie polimerowe łożyska do zastosowań w ograniczonej przestrzeni

Lekkie polimerowe łożyska…
Firma igus opracowała łożyska obrotowe o małej grubości zgodne z normą DIN 625, przeznaczone do zastosowań w ograniczonej przestrzeni, gdzie niski ciężar jest sprawą kluczową. Łożyska kulkowe xiros z tworzywa sztucznego mogą być stosowane np. w systemach sterowania w pojazdach, ponieważ nie wymagają smarowania ani konserwacji, a także cechują się bardzo małym tarciem.

Przy użyciu pokręteł można w samochodzie regulować różnorodne ustawienia, np. temperaturę, intensywność nawiewu czy dynamikę zawieszenia. Ze względu na wymagania dotyczące bardzo małego ciężaru oraz z uwagi na ograniczoną przestrzeń montażową, do takich zastosowań szczególnie nadają się łożyska obrotowe o małej grubości xiros typu 67 i 68. Firma igus oferuje je w wersjach z dwóch różnych tworzyw (xirodur B180 oraz xirodur S180) i o średnicach wewnętrznych od 4 do 30 milimetrów. Na życzenie są też dostępne łożyska o innych rozmiarach lub zintegrowane rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb. W przypadku obydwu tworzyw xirodur, użytkownicy mogą wybierać kulki ze stali nierdzewnej 1.4401 albo szklane, przy czym użycie szklanych kulek pozwala na uzyskanie całkowicie niemagnetycznego łożyska. Ponadto na życzenie są dostępne kulki z tworzywa sztucznego pozwalające na dodatkowe zmniejszenie masy łożyska.

Łożyska xiros są przeznaczone do użytkowania w temperaturach od -40 st. C do +80 st. C. Łożyska te nie wymagają smarowania i są bezkorozyjne. Firma igus dysponuje największym laboratorium (o powierzchni 2750 metrów kwadratowych) do badania ruchomych elementów z tworzyw sztucznych, a przeprowadzone w nim różnorodne testy przy ruchu obrotowym oraz wahliwym potwierdziły, że przy dopuszczalnych obciążeniach łożyska wytrzymują kilkaset milionów cykli.

- Tak jak wszystkie łożyska xiros, obrotowe łożyska o małej grubości cechują się bardzo małym momentem tarcia - mówi Marcus Semsroth, szef działu łożysk kulkowych xiros w firmie igus. - Dzięki temu przy ich obracaniu nie odczuwa się początkowego oporu, co przekłada się na przykład na bardzo dobre właściwości haptyczne pokręteł.

Aby umożliwić prawidłowe dobieranie, konfigurowanie i zamawianie łożysk, firma igus opracowała łatwe w użyciu narzędzia on-line. Najlepsze do danego zastosowania łożysko kulkowe xiros można skonfigurować na stronie internetowej firmy igus.

igusProducent prowadników przewodów oraz łożysk
 

Producent prowadników przewodów oraz łożysk ślizgowych wykonanych z tworzyw sztucznych

Polska