Maszyny pakujące wymagają precyzyjnych podzespołów

Maszyny pakujące wymagają…
Polscy producenci maszyn pakujących ciągle podnoszą jakość produkowanych urządzeń, dostosowując się do światowych standardów. Wielu polskich producentów maszyn oferuje swoje urządzenia na rynkach światowych, nie tylko europejskich. Istotne znaczenie opakowań w handlu, transporcie i przechowywaniu przyczynia się do zwiększenia zapotrzebowania na maszyny pakujące.

Jednym z takich producentów jest Zakład Techniki Próżniowej Tepro SA, który produkuje między innymi pompy próżniowe olejowe oraz urządzenia do pakowania w próżni, a także w atmosferach modyfikowanych. Produkowane w Terpo maszyny pakujące i pompy próżniowe spełniają wysokie światowe standardy i od wielu lat cieszą się uznaniem w kraju i za granicą. Produkowane tu urządzenia są szeroko stosowane w przemyśle spożywczym. Jednym z takich urządzeń jest automatyczna układarka UT-806C przeznaczona do współpracy z termoformierkami TES-806 i TES-805.

W tym przypadku celem firmy było zaprojektowanie urządzenia, które umożliwia automatyczny odbiór opakowań w szerokim zakresie wymiarów i kształtów, sztaplowanie uformowanych pojemników oraz ich transport poza strefę roboczą układarki. Jednocześnie kluczowe było tu zapewnienie wysokiej wydajności procesu i zastosowanie rozwiązań, które nie wymagają smarowania w trakcie pracy urządzenia. Cały proces jest zintegrowany z pracą TES-a, cykliczne ruchy ramienia układarki są związane z ruchami termoformierki.

Tepro


Sterowanie i programowanie układarki odbywa się z panelu sterującego TES-a, po prawidłowym podłączeniu urządzenia i instalacji nowego oprogramowania. W układarce proces odbioru pojemników i ich paletyzacja przebiega w cyklu automatycznym, dzięki nadrzędnemu sterownikowi.

Maszyna posiada ramię odbiorcze opakowań, które może poruszać się w dwóch osiach z dużymi prędkościami przesuwu i wysoką dokładnością pozycjonowania, dodatkowo urządzenie posiada funkcję obrotu ramienia umożliwiającego obrót 180 st. Ta funkcja obrotu wymusza pełną powtarzalność w ułożeniu opakowań.

Układarka UT-806C jest skonfigurowana z przenośnikiem taśmowym zapewniającym odbiór boczny pudełek. Operator ma bezpośredni dostęp do panelu operatorskiego i do strefy odbiorczej sztaplowanych pojemników.

W maszynie znalazły zastosowanie podzespoły i części firmy igus: napędy paskowe ZLW-1040 wraz z łożyskami z regulacją luzu WJUME-01-10. Dzięki temu, że elementy te są bezsmarowe, zapewniają one ciągłą i bezobsługową pracę układarki.

Tepro


W aplikacji zastosowano stolik serii ZLW-1040, w wykonaniu specjalnym zgodnie z wymaganiami firmy Tepro. Dzięki zachowaniu wszelkich niezbędnych parametrów pracy, takich jak skok roboczy, prędkość, przyśpieszenie i obciążenie udało się otrzymać moduł, który jest całkowicie bezsmarowny, lżejszy od alternatywnych rozwiązań i spełniający oczekiwania dotyczące żywotności.

- Jest to stolik liniowy szyty na miarę - mówi Marcin Andrzejewski, inżynier sprzedaży w firmie igus. - Ilość możliwych konfiguracji i akcesoriów pozwala nam dostosować w szybki sposób produkt pod konkretną aplikację klienta.

Tepro


Zastosowane łożyska liniowe drylin firmy igus w układarce zapewniają precyzyjne pozycjonowanie przy dużych prędkościach, ponieważ nie wymagają smarowania i są odporne na korozję, co zwiększa wydajność i skraca czas obsługi urządzenia.


Producent prowadników przewodów oraz łożysk
 

Producent prowadników przewodów oraz łożysk ślizgowych wykonanych z tworzyw sztucznych

Polska
brak
 

Pakowarki, obkurczarki, urządzenia termoformujące

Polska