Medal Targów Plastpol dla firmy Polimarky

Medal Targów Plastpol dla…
Firma Polimarky przedstawiła na targach Plastpol 2009, które pod koniec maja odbyły się w Kielcach, jeden z najciekawszych produktów całej wystawy. Chodzi o bezhalogenowe tworzywa do produkcji kabli Reslen PPE/E FR. Nic więc dziwnego, że za ten produkt firma została nagrodzona Medalem Targów Plastpol.

Nowe osiągnięcie firmy Polimarky to uniepalniona mieszanka oparta o LLDPE oraz EVA za pomocą wodorotlenku glinu (ATH) z dodatkiem nanoglinki. Opracowany produkt stanowi alternatywę dla polichlorku winylu stosowanego jako osłony kablowe, tzw. opony typu LTS1, LTS 2, HM2, HM4.

Genezą wdrożenia tego produktu były zmieniające się przepisy w krajach Unii Europejskiej w zakresie ograniczenia bądź całkowitego wyeliminowania PVC jako materiału osłonowego dla przewodów elektrycznych. Mające miejsce w przeszłości zdarzenia, jak choćby pożar w tunelu w Alpach oraz zamach terrorystyczny w madryckim metrze, pokazały jak ważne jest stosowanie materiałów z tworzyw sztucznych. Podczas rozkładu w wyniku spalania nie wydzielają one bowiem toksycznych gazów zwłaszcza chlorowodoru. To bardzo ważne bowiem substancje te pochłaniają więcej ofiar niż sam ogień.

Opracowane przez Polimarky tworzywo Reslen PPE/E FR jest zatem alternatywą dla wymienionego produktu, w dodatku bezpieczniejszą oraz bezproblemową jeśli chodzi o jego produkcję. Produkt zyskał już pozytywną opinię największego wytwórcy kabli w Polsce, czyli spółki Telefonika – Kable.

Wpisz tytuł dla obrazu

Czym dokładnie charakteryzuje się nowość Polimarky?

- Uzyskanie prawidłowo zhomogenizowanej mieszanki w oparciu o liniowy polietylen niskiej gęstości oraz EVA uniepalnionej bezhalogenowo za pomocą ATH stwarza wiele problemów przetwórczych. Przede wszystkim, aby uzyskać właściwości pożądane dla wytwórców kabli należy zastosować wysokie wypełnienie uniepalniacza w granicach 60-65 proc. Przy niskiej temperaturze rozkładu wodorotlenku glinu, która wynosi 190 st. C, zbyt długie zaleganie materiału w układzie powoduje rozkład ATH do Al2O3 (trójtlenku glinu) oraz wody. Ważne jest również, aby po starzeniu (110 st. C przez siedem dni, poszczególne parametry nie zmieniły się więcej niż 30-40 proc. Wysoka zawartość mineralnego uniepalniacza sprawia, że elastyczność mieszanki jest parametrem trudnym do osiągnięcia - tłumaczy Agnieszka Frańczak, Kierownik Działu Technologii w firmie Polimarky.

Jak dodaje, zastosowanie specjalnie dobranych proporcji polimerów oraz dodatków wiążąco dyspergujących w tym również nanoglinki pozwoliło uzyskać produkt, który spełnia wymagania stawiane przez producentów kabli i przewodów. Umożliwiło to obniżyć zawartości ATH o około 5 do 10 proc. przy zachowaniu właściwości, palnościowych przy znacznej poprawie wydłużenia przy rozciąganiu. Dzięki znanemu ogólnie działaniu nanoglinek jak środka poprawiającego odporność na działanie płomienia uzyskano lepsze właściwości barierowe w mieszance. Po starzeniu mieszanki wykazują mniejsze tendencje do „kapania” niż mieszanki bez dodatku nanoglinki.

- Warto wiedzieć, że Polimarky, jako pierwsza firma w Polsce, uruchomiła produkcję tego typu mieszanek. W programie Innowacyjna Gospodarka zyskaliśmy również pozytywną opinię o innowacyjności naszego produktu oraz dotację na budowę nowej hali produkcyjnej i zakup dodatkowych linii do produkcji bezhalogenowych mieszanek kablowych – dodaje Agnieszka Frańczak.

Medal Targów Plastpol dla firmy PolimarkyModyfikowane tworzywa sztuczne do wtrysku
 

Modyfikowane tworzywa sztuczne do wtrysku i wytłaczania, tworzywa napełniane minerałami, tworzywa wzmocnione włóknem szklanym, tworzywa uniepalniane, blendy polimerowe, bezhalogenowe mieszanki kablowe, polipropyleny Reslen, usługi przetłoczenia, prace badawczo-rozwojowe

Polska, 35-082 Rzeszów, Bieszczadzka 10 a


Reportaże

Forum

Uoop90

Roboty programy, ustawianie 2020-02-10

Piotrzawadzinski

Linia produkcyjna do rurek PE 2019-12-14

Plastpet

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-12-08

Mosfor

Zabezpieczanie kloszy lamp z poliwęglanu 2019-10-24

Bercik88

Program do ewidencji i napraw form wtryskowych 2019-09-02