Międzynarodowa współpraca i innowacyjne myślenie

Międzynarodowa współpraca…

Rozmowa z Rudolfem Bagsikiem, prezesem firmy Bagsik Sp. z o.o.

Firma Bagsik od ponad 20 lat działa na polskim rynku. Czym zajmowaliście się na początku swojej działalności?

Początki naszej działalności sięgają wczesnych lat 90. i są związane ze świadczeniem usług doradczych z zakresu przetwórstwa tworzyw sztucznych. Z biegiem lat oraz wzrostem zapotrzebowania na maszyny, postanowiliśmy szerzej wykorzystać naszą wiedzę i zająć się sprzedażą oprzyrządowań do maszyn oraz sprzedażą maszyn używanych po ich gruntownej renowacji. Głównym profilem działalności była jednak sprzedaż sit filtracyjnych do wszystkich zmieniaczy do tworzyw sztucznych, wody, oleju, zawiesin itp. oraz produkcja czujników ciśnienia i temperatury masy roztopionego tworzywa sztucznego. Zainstalowanie tych czujników pozwala na dokładny pomiar parametrów procesu ekstruzji. Dzięki zebranym w ten sposób danym można zautomatyzować kontrolę nad procesem przetwórstwa tworzywa, ograniczając próg błędu oraz znacznie poprawiając jakość produktu końcowego. Pozwala to także zapobiec przeciążeniu lub uszkodzeniu wytłaczarki oraz części i urządzeń peryferyjnych. Odwiedzając klientów, zobaczyliśmy z jakimi problemami się borykają, co natchnęło nas do zwiększenia swojego asortymentu; zaczęliśmy sami produkować maszyny oraz współpracować z wieloma firmami dostarczającymi maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych. 

A jaki jest obecnie główny profil firmy? W czym się specjalizujecie?

Okres, w którym ceny regranulatu były dosyć niskie w porównaniu z oryginalnym surowcem, a społeczeństwo trochę inaczej spoglądało na aspekty ekologiczne doprowadził do zdywersyfikowania naszej działalności. Bardzo znaczącym w naszym portfolio produktem stały się zmieniacze sit, używane nie tylko do recyklingu, ale również przy produkcji pierwotnych tworzyw. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się one przy wytwarzaniu folii i folii balonowej, czyli tam, gdzie wymagana jest ciągła i stabilna praca. Zapewnia to zwiększenie wydajności oraz lepszą jakość produktu końcowego.

Od 15 lat zajmujemy się produkcją zmieniaczy do linii recyklingowych przeznaczonych dla PVC twardego i miękkiego. W swoje linie zaopatrzyliśmy już największych recyklerów w Europie, głównie w Niemczech, Austrii oraz Holandii. W Polsce funkcjonują one w czterech firmach. Od 2021 r. jesteśmy zaś członkiem grupy Rewindo.

Z jakimi producentami urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych współpracuje firma Bagsik?

Dla potrzeb naszych klientów staramy się współpracować z najlepszymi dostawcami maszyn i urządzeń na rynku. Aktualnie współpracujemy z jednym z największych producentów systemów dozowania, niemiecką firmą Brabender Technologie. Jest ona producentem dozowników, wag, systemów opróżniających itp. 

Kolejnym naszym partnerem jest firma IPS. Jest to znaczący na rynku producent granulatorów (nitki), podwodnych systemów granulacyjnych, głowic, wanien chłodzących, suszarek. Swoich partnerów dobieramy tak, aby zapewnić naszym klientom dostawę całkowitego doposażenia dla kompletnych linii wytłaczających, dlatego niedawno zaczęliśmy współpracę z firmą Oerlikon Barmag. Oerlikon jest producentem pomp masy tworzywa, pomp dozujących oraz systemów do polikondensacji i wytłaczania, stosowanych także w przemyśle włókienniczym.

Jak rozumiem, głównym rynkiem na którym działacie jest Polska, ale można was spotkać również na tak egzotycznych z naszego punktu widzenia wystawach, jak chociażby interplastica w Moskwie.

Rynek rosyjski zawsze budził nasze zainteresowanie. Mamy tam wielu stałych i długoletnich klientów, dlatego staramy się uczestniczyć w tych targach. Sytuacja ekonomiczna na rynku oraz nieliczne utrudnienia z dostawami nie zniechęcają nas do dalszej kooperacji. Oprócz tego, współpracujemy z wieloma firmami na całym świecie. Dla nas bardziej egzotycznym miejscem dostaw jest Urugwaj czy Kongo, ale każdego klienta traktujemy tak samo, z tym samym szacunkiem. Staramy się na bieżąco śledzić preferencje swoich klientów i dostosowywać się do ich potrzeb.

brak
 

Zmieniacze sit, linie do regranulacji tworzyw sztucznych, czujniki do pomiaru ciśnienia i temperatury masy, systemy filtracyjne, pompy do tworzyw sztucznych

Polska