Miej kontrolę nad olejem

Diagnostyka olejowa

Poniżej przedstawiono fragment raportu z analizy oleju hydraulicznego HLP o lepkości ISO VG 46 we wtryskarce producenta Krauss Maffei. Oznaczona lepkość kinematyczna w 40°C, wskaźnik lepkości oraz liczba kwasowa (trend rosnący) odbiegają od parametrów oczekiwanych. Zestawiając te parametry z widmem IR możemy zauważyć odchylenia od próbki referencyjnej oraz charakterystyczny, duży pik przy długości fali ok. 1750 cm-1. Informacje te wskazują, że w eksploatacji jest olej zawierający wiskozatory a wiec klasy HVLP oraz doszło do zmieszania olejów różnych klas lepkości.

Po analizie wyników, diagnosta zarekomendował operatorowi wtryskarki zaplanowanie wymiany oleju podykotowaną niepoprawną lepkością oraz postępującą degradacją bazy olejowej, która może przyczynić się do korozji elementów smarnych bądź powstawania osadów, a w efekcie końcowym do poważnych awarii i przestojów w produkcji. Dostępne wyniki z próbek historycznych umożliwiają klientowi śledzenie zmiany trendów oznaczonych parametrów oraz stały nadzór nad stanem oleju.


ecol-wlasnosc-oleju
Wyniki badań laboratoryjnych


ecol-diagram-ftir
Diagram FTIR. --- olej z eksploatacji,  --- olej świeży HLP 46

Co dają badania oleju - okiem klienta

Przyjrzyjmy się korzyściom z regularnie wykonywanych analiz olejowych.

Niezaprzeczalnie jest nią optymalizacja częstotliwości wymiany oleju - bezpieczne wydłużenie czasookresu wymian. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w DTR standardowo wymiana oleju powinna nastąpić co około 8 tys. motogodzin. Harmonogramowo wykonywana diagnostyka daje nam narzędzie do monitorowania stanu oleju, zastosowania ewentualnych działań naprawczych (filtracja oleju) a dzięki temu wydłużeniu czasu pracy.

Nawet 70% uszkodzeń elementów hydraulicznych spowodowane jest złą kondycją środka smarnego. Wprowadzenie programu badawczego, mającego na celu cykliczne analizy oleju hydraulicznego, daje idealne narzędzie do podejmowania świadomych decyzji eksploatacyjnych a przez to do wydłużenia żywotności urządzeń. Przekłada się to bezpośrednio na ciągłość produkcji.

Najlepszą rekomendacją do regularnych działań w zakresie analiz olejowych jest opinia klientów, którzy zdecydowali się na wdrożenie regularnych badań środków smarnych w swoim parku maszynowym.

Jednym z nich jest Łukasz Borowiecki z Wirthwein Polska Sp. z o.o.:

"Regularne badanie i monitorowanie próbek oleju z maszyn to doskonałe narzędzie predykcyjnej konserwacji. Dzięki analizie można ocenić stan nie tylko czystości medium, ale również określić stopień zużywania się układu hydrauliki w urządzeniach. Inne istotne zalety, to dłuższa żywotność sprzętu, znaczne wydłużenie czasookresu od wymiany do wymiany nawet dwukrotnie względem zaleceń producenta. Dodatkowo badania określają nam czy olej hydrauliczny posiada nadal dobre właściwości smarne dla ochrony całego układu.

Dzięki regularnym badaniom i analizie próbek oleju, pobranym z wtryskarek w firmie Wirthwein Polska Sp. z o. o. znacznie wydłużyliśmy czasookresy żywotności oleju w maszynach. Dodatkowo obecnie nie mamy przestojów produkcyjnych, ze względu na złe działanie układu hydrauliki. Nasi pracownicy odpowiednio wcześnie wykrywają i korygują problemy z nim  związane, co skutkuję bezawaryjnym działaniem maszyn. Częste badanie oleju nawet po filtracji jest znacznie mniej kosztowne niż awaria wtryskarki w trakcie pracy - co skutkuje przestojem w produkcji."

Laboratorium Analiz Olejowych Ecol

Chcesz poznać możliwości wdrożenia analiz olejowych w swojej firmie? Jesteś zainteresowany usprawnieniem działania swojego parku maszynowego? A może masz pytania dodatkowe na temat rozwiązań diagnostyki olejowej? Chętnie pomożemy i wspólnie wypracujemy najlepsze rozwiązania.

Odwiedź nasze laboratorium

ecol-laboratorium-panorama
Wirtualny spacer po Laboratorium Analiz Olejowych Ecol

Laboratorium Analiz Olejowych
Ecol Sp. z o.o.
ul. Podmiejska 71A
44-207 Rybnik
www.ecol.com.pl
tel.: +48 32 739 63 48
tel.: +48 32 450 31 52
e-mail: laboratorium@ecol.com.pl

Reportaże

Forum