Mocne wyniki Ciechu za 2013 rok

Mocne wyniki Ciechu za 2013… Strategia Grupy Ciech, polegająca na skupieniu się na segmentach sodowym i organicznym, zaczyna przynosić rezultaty, co znalazło odbicie w zaprezentowanych wynikach finansowych. W 2013 rok spółka osiągnęła zysk netto w wysokości ponad 39 mln zł, wobec straty 438 mln zł w roku 2012.

Spadły co prawda o jedną piątą przychody ze sprzedaży - wyniosły one w ub.r. 3,5 mld zł, jednocześnie jednak obniżeniu o 23 proc. uległ poziom kosztów własnych firmy. EBITDA znormalizowana wzrosła o 5,3 proc. do poziomu 446 mln zł; w tym w kluczowym dla grupy segmencie sodowym wzrost przekroczył 10 proc.

Poprawę można zauważyć także w poziomie zadłużenia netto - zostało ono obniżone w porównaniu do 2012 roku o ok. 18 proc. do poziomu 1,2 mld zł, a wskaźnik dług netto/znormalizowana EBITDA spadł z poziomu 3,5 do 2,7.

- Rok 2013 był tym, w którym odnotowaliśmy pierwsze efekty prowadzonych działań restrukturyzacyjnych i reorganizacyjnych - skomentował wyniki Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Ciech SA. - Będą one oczywiście prowadzone nadal, jako że wobec rosnącego poziomu konkurencji zewnętrznej nie wolno się zatrzymywać i spoczywać na laurach. Rozpoczniemy też bądź będziemy kontynuować realizację szeregu inwestycji, które pozwolą nam na zachowanie pozycji lidera kosztowego. Wśród ryzyk naszej działalności nadal znajduje się wysoki poziom zadłużenia oraz niepewna sytuacja na rynkach wschodnich, gdzie chcieliśmy rozwijać naszą sprzedaż.

Skupiająca ponad 30 firm Grupa Chemiczna Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Głównymi produktami spółki są: soda kalcynowana (drugie miejsce jako dostawca w Europie), soda oczyszczona, sól, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe, poliestrowe i inne produkty chemii organicznej, mające zastosowanie w przemysłach szklarskim, meblowym, chemicznym, budownictwie i rolnictwie.

Roczne przychody na poziomie ok. 3,5 mld zł sytuują Ciech w pierwszej pięćdziesiątce największych polskich przedsiębiorstw. Od lutego 2005 roku spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie. Największymi akcjonariuszami spółki są Skarb Państwa (38,72 proc. akcji i głosów na WZ), a także Otwarty Fundusz Emerytalny PZU Złota Jesień (9,2 proc.), ING Otwarty Fundusz Emerytalny (8,54 proc.).

Czytaj więcej:

brak
 

Soda kalcynowana, sól warzona, środki ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany sodu i potasu, opakowania szklane

Polska

Reportaże

Forum