Monitornig firmy Dopak do pracy maszyn w przetwórstwie

Monitornig firmy Dopak do…
Komputerowy system nadzoru produkcji i gospodarki narzędziowej niemieckiej firmy Proses, której przedstawicielem w Polsce jest spółka Dopak, został nagrodzony medalem targów Plastpol. Wyróżniony produkt zapewnia innowacyjne rozwiązania w dziedzinie rejestracji danych eksploatacyjnych i rejestracji parametrów maszyn w przetwórstwie tworzyw sztucznych.

Nagrodzone i znajdujące się w ofercie firmy Dopak oprogramowanie zostało już wdrożone w 160 zakładach w Niemczech. Tak więc u naszych zachodnich sąsiadów cieszy się sporą popularnością. Umożliwia prowadzenie dokładnego monitoringu produkcji odbywającej się na wtryskarkach, pozwala też zwiększyć jej wydajność oraz ułatwia planowanie i efektywne wykorzystanie parku maszynowego, a także bieżącą kontrolę produkcji wraz z automatycznym sporządzaniem dokumentacji.

W jaki dokładnie sposób oprogramowanie wpływa na możliwość poprawy precyzji planowania?

- System przynosi łatwe tworzenie planów przebudowy i natychmiastowe planowanie zleceń na maszynach pierwszego rzędu metodą drag&drop. Gwarantuje też uwzględnienie ilości gniazd formy, czasów przezbrojenia, konserwacji i czasów cyklu przy obliczaniu czasu wykonania danego zlecenia. Planowanie precyzyjne to ponadto przegląd wszystkich ważnych parametrów, wolnych mocy produkcyjnych oraz ostrzeżenie przed przekroczeniem ustalonych terminów - tłumaczył podczas targów Plastpol Axel Stahl, kierownik działu projektów w Proses.

Przedstawiciele firm Proses i Dopak na targach Plastpol 2008

System w dowolnej chwili dostarcza wszelkich niezbędnych informacji o wszystkich maszynach, zleceniach, produktach oraz działaniu personelu. Specjalne opcje pozwalają na uzyskanie bezpośredniego obrazu hali produkcyjnej i ocenę tego co dzieje się w parku maszynowym.

Oprogramowanie pomaga też w szybkim przeglądzie przestojów i ich analizie. Pozwala czuwać nad takimi kwestiami jak ilość wyprodukowanych detali dobrych oraz braków. Przynosi łatwiejszą odpowiedź na pytania o to, jakie były najczęstsze problemy z jakością i jaki był stopień wykorzystania maszyn.

- Nasz system rejestracji danych eksploatacyjnych pozwala na rozpoznanie we właściwym czasie tzw. wąskich gardeł i niewłaściwego, jałowego działania maszyn - kontynuował Axel Stahl. - To co świadczy o jego zaletach, to również fakt, że uwzględnia specyfikę konkretnych zakładów i nadzoruje oraz planuje pracę wszystkich maszyn oraz stanowisk roboczych. Wysoka przejrzystość produkcji możliwa jest poprzez dokonanie we właściwym czasie rejestracji parametrów produkcyjnych i wizualizacji procesów.

Stahl tłumaczył też podstawowe inne wyróżniki opisujące działanie systemu. - Wszystkie dane eksploatacyjne są rejestrowane i dostępne za pomocą kilku kliknięć, wyniki są prezentowane w tabelach i na wykresach w sposób umożliwiający ich analizę i wydruk. Odbywa się automatyczne przejmowanie wszystkich wstępnie zaplanowanych zleceń z systemu planowania produkcji. Uruchamianie zlecenia na jednostkach obsługi, które następuje przy pomocy kodu kreskowego, czytnika kart magnetycznych, klawiatury lub ekranu dotykowego ułatwia codzienną pracę. Co więcej w planowaniu czasu zawsze uwzględniany jest stan rzeczywisty, krotność formy i czas przestoju - mówił kierownik działu projektów w Proses.

Dodał, że przesyłanie do systemu planowania produkcji komunikatów zwrotnych o ilości wyprodukowanych detali dobrych i braków odbywa się całkowicie automatycznie lub przez naciśnięcie guzika, a wytwarzanie form oraz zarządzanie jakością jest zintegrowane i podłączone do statystycznej kontroli procesu.


Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw
 

Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 54-614 Wrocław, Sokalska 2


Reportaże

Forum

Rsikorski

Pvc Soft płynne - Produkcja mat barowych - ociekaczy. 2020-07-03

Sieah123

Wtrysk PA6 GF 30 2020-05-21

Uoop90

Roboty programy, ustawianie 2020-03-06

Piotrzawadzinski

Linia produkcyjna do rurek PE 2019-12-14

Plastpet

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-12-08