Nagrody targów Kompozyt - Expo

Nagrody targów Kompozyt -…
Szereg nagród za najciekawsze produkty prezentowane na targach przyznali wystawcom organizatorzy ubiegłotygodniowej wystawy Kompozyt - Expo, która odbyła się w Krakowie.

Nagrodzonych zostało pięć firm, które przedstawiły na targach niezwykle innowacyjne rozwiązania. Nagrody trafiły do laureatów w trzech kategoriach: maszyny i urządzenia do obróbki materiałów kompozytowych, materiały i surowce do produkcji kompozytów oraz wyroby z materiałów kompozytowych.

I tak najlepszym urządzeniem pokazanym na targach okazał się aplikator do natrysku żelkotu Elf firmy Phoenix Equipment Polska. Uznano, że to narzędzie niezwykle uniwersalne i ekologiczne. Produkt posiada kompaktową budowę oraz ergonomiczny, lekki pistolet. Wewnętrzne mieszanie umożliwia stosowanie urządzenia również do wtrysku żywicy. Jak przyznają przedstawiciele firmy Phoenix, to zwiększający się popyt na mniejsze i tańsze urządzenia zaowocował stworzeniem kolejnego modelu żelkociarki z mieszaniem składników w pistolecie.

Trzy wyróżnienia przyznano w odniesieniu do materiałów i surowców nadających do produkcji kompozytów. Pierwsze powędrowało do firmy Milar za produkt Saerfoam, nadający oryginalne rozwiązanie problemom rdzenia w kompozytach przekładkowych. To pianka poliuretanowa wzmocniona szklanymi mostami o różnej konstrukcji, znajdująca swoje zastosowanie w kolejnictwie, motoryzacji oraz budownictwie.


Nagrodę Targów Kompozyt-Expo dostała też firma Krosglass za wyprodukowaną przez siebie grupę mat szklanych powierzchniowych. To pionierskie opracowanie mat szklanych z włóknami o średnicy 9 mikrometrów.

Jest to mata bardzo miękka, bardzo dobrze układa się w formie, doskonale przyjmuje nawet skomplikowane kształty form. Charakteryzuje się średnią przesycalnością w nienasyconej żywicy poliestrowej i dobrą zdolnością usuwania powietrza w procesie laminowania. Nadaje się do formowania laminatów metodą kontaktową. Jest stosowana do wytwarzania wyrobów ze wszystkimi typami nienasyconych żywic poliestrowych zbrojonych włóknem szklanym.

Jeszcze jednym nagrodzonym materiałem i surowcem do produkcji kompozytów okazał się produkt o nazwie Palapreg ECO. To żywica składająca się w 55 proc. z biomateriałów. To obecnie najwyższy na rynku procentowy udział biomateriałów w nienasyconej żywicy poliestrowej. Żywica gwarantuje redukcję emisji styrenu. Jest produkowana przez DSM Composite Resin. W Krakowie na targach przedstawiała ją spółka Baltazar Kompozyty.

W kategorii wyroby z materiałów kompozytowych nagrodę dostał niemiecki Uniwersytet Techniczny z Drezna za rozwiązanie eTRUST, pod którym kryje się pomysł na kompleksowe wykorzystanie materiałów kompozytowych i konstrukcji samochodu wyścigowego oraz unikatowe technologie użyte do jego wytworzenia.