Najbardziej rozwojowe tendencje na rynku tworzyw sztucznych

Polimery przewodzące umożliwiają już otrzymanie układów elektronicznych działających szybciej niż obecne i zużywających znacznie mniej energii. Dzięki nim możliwa ma być m.in. budowa tanich przenośnych palmtopów, świecących folii, dużych bilboardów z ruchomymi reklamami, płaskich zwijalnych telewizorów - ekrany takich telewizorów z łatwością można będzie zawieszać na ścianie, a po użyciu bezpiecznie zwinąć w rolkę.

Jeśli chodzi o kolejną grupę szybko rozwijających się produktów, to są nimi termoplasty elastomerowe. Światowy rynek tego typu materiałów to 2,2 mln ton jeśli chodzi o skalę zapotrzebowania i ponad 100 mld dolarów w ujęciu pieniężnym. Na Amerykę Północną przypada 40% zapotrzebowania globalnego, na kraje Europy – 30 proc., na odbiorców z rejonów Azji i Pacyfiku też 30 proc.

Termoplasty olefinowe (TPO), wykazujące szereg korzystnych właściwości, są coraz chętniej wykorzystywane w wielu zastosowaniach. Szacowane roczne wzrosty zapotrzebowania na tę grupę polimerów przekraczają 4 proc. choć w przemyśle samochodowym jest to nawet 10 proc.

Globalne zapotrzebowanie na kopoliestry elastomerowe w ubiegłym roku szacowano na mniej więcej 7,8%. Głównie spowodowane to było ich wykorzystaniem w produkcji folii i płyt. Według przewidywań analityków z Frost & Sullivan wartość światowego rynku wzmocnionych tworzyw termoutwardzalnych wzrośnie do ponad 1,41 mld euro w 2011 r. Dla porównania w 2004 r. wynosiła ona 1,15 mld euro. Głównymi kierunkami ich wykorzystania będą przemysł motoryzacyjny, lotniczy oraz kosmonautyka i energetyka.

Poliamidy obejmujące typy polimeryzacyjne PA6, PA11 i PA12 oraz kondensacyjne PA66, PA6/10 i PA4/6 stanowią prawie 90 proc. polimerów konstrukcyjnych. Struktura wykorzystania materiałów polimerowych w Europie jest ustabilizowana. Obserwuje się natomiast zastępowanie niektórych materiałów polimerowych innymi. Przykładami takimi może być np. rosnąca pozycja polipropylenu kosztem zużycia polistyrenu w produkcji opakowań, zastępowanie w niektórych zastosowaniach PVC innymi polimerami - chodzi tu głównie o produkcję opakowań i zabawek.