Najlżejsze opakowanie o pojemności 5 litrów

Najlżejsze opakowanie o pojemności…
Opracowano najlżejsze na rynku opakowanie o pojemności 5 litrów wykonane z tworzywa PET. Odbiorcą ma być branża napojowa.

W projekt zaangażowane były trzy europejskie firmy. Producentem butelek okazał się P.E.T Engineering z Włoch, dostawcą tworzywa i preform firma Novapet, a dostarczycielem maszyn obsługujących cykl produkcyjny przedsiębiorstwo Side. Dwie ostatnie firmy pochodzą z Hiszpanii.

Opakowanie, które ma być kierowane do użytkowników w całej Europie, jest awizowane jako ekologiczne, co zdaniem jego twórców jest wyjściem naprzeciw światowym tendencjom, które wskazują, że do 2015 r. globalne zapotrzebowanie na tzw. ekologiczne opakowania ma wzrastać o 6 proc. rocznie.

Butelka została opracowana w dwóch odmiennych wersjach. Pierwsza, mająca być napełniana azotem waży 60 gram, druga bez wypełniania azotem waży 64 gramy. Doskonałe właściwości mechaniczne butelki, cechujące najlżejsze dotychczas opakowania 5 litrowe obecne na rynku i ważące 74 g i 78 g, to efekt szczególnej struktury butelki. Co ciekawe, jak tłumaczy P.E.T Engineering prace konstrukcyjne nad butelką trwały aż dziesięć lat.

Opracowano najlżejsze na rynku opakowanie o pojemności 5 litrów wykonane z tworzywa PET


Na czym zatem polega specyfika opakowania?

Z informacji producenta wynika, że przy tworzeniu takich ultralekkich pojemników o dużej pojemności konieczne jest uniknięcie zjawiska nadmiernego rozciągania i w konsekwencji nieprzezroczystego efektu podstawy butelki. Z tego też powodu Novapet zaprojektował specjalne preformy o grubości ponad 9 mm z tworzywa o nazwie X…Treme cechującego się bardzo wysoką temperaturą krystalizacji. Tworzywo umożliwia uzyskanie o ponad 50 proc. lepszego poziomu naprężenia niż ma to miejsce w odniesieniu do standardowego PET. To z kolei ułatwia rozdmuch lekkich butelek o dużej pojemności.

Zmniejszenie wagi opakowania o 18 – 23 proc. to także oczywista oszczędność surowców, co zawsze ma dla producentów opakowań wymierną korzyść finansową. Zaletą stosowania tworzywa X…Treme jest jednak także oszczędność energii o 23 proc. w porównaniu z rozdmuchiwaniem opakowań ze standardowego PET.