Najważniejsze wydarzenia 2013 roku

Przetwórcy tworzyw sztucznych

Obok inwestycji firm produkujących związki chemiczne warto wymienić kilka inwestycji z obszaru przetwórstwa tworzyw. Jesienią spółka Boryszew Automotive Plastics potwierdziła informację o budowie w Toruniu dużych zakładów produkujących elementy z tworzyw sztucznych dla branży samochodowej. Fabryka powstająca na terenach Elany będzie dostarczała części dla fabryki Volkswagena i zatrudniać będzie kilkaset osób.

Splast zatrudni w Krośnie 40 osób w nowej fabryce, która powstanie kosztem 30 mln zł. Zakłady będą produkować wyroby z tworzyw sztucznych dla przemysłu motoryzacyjnego, AGD, elektronicznego oraz sprzętu do utrzymania czystości.

Firma Eco-Blend Sp. z o.o. wybuduje w Goleniowie zakład produkujący mieszankę XyCom TPE, powstającą z gumy pochodzącej ze zużytych opon i odpadów tworzyw sztucznych. Inwestycja o wartości 74 mln zł pozwoli zatrudnić 49 pracowników.

Budowę w Ksawerowie pod Łodzią realizuje jedna ze spółek wchodząca w skład Suwary SA, firma Suwary Tech. Inwestycja o wartości 25,5 mln stanowi drugi etap strategii rozwoju firmy przyjętej na lata 2011-2016. Wybudowana zostanie fabryka wyrobów z tworzyw oraz magazyn wysokiego składowania, a uruchomienie zakładów przewidywane jest na początek 2014 roku.

Firma Hutchinson Poland Sp. z o.o. rozbuduje istniejący zakład "Łódź 1", produkujący uszczelki karoseryjne oraz profile TPV wytwarzane z termoplastów. Warta 75 mln zł inwestycja pozwoli na utworzenie 250 nowych miejsc pracy.

Firma SRG Global z Bolesławca uzyskała zezwolenie na przeprowadzenie inwestycji o wartości 82 mln zł, w wyniku której nastąpi rozbudowa zakładów i wzrost zatrudnienia o 50 osób. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2017 roku. Działalność SRG Global w Bolesławcu obejmuje produkcję oraz metalizację części z tworzyw sztucznych dla branży motoryzacyjnej.

Grupa Ergis poinformowała o podpisaniu z niemiecką firmą Windmöller & Hoelscher KG umowy na dostawę i uruchomienie linii technologicznej do produkcji wielowarstwowej folii stretch PE z warstwami NANO. Koszt inwestycji to 18 mln zł.

Czytaj więcej:
Analiza 403

Ponad 1300 produktów i formulacji chemicznych dla przemysłu. Plastyfikatory uniepalniające, antyutleniacze/stabilizatory, uniepalniacze, dyspergatory i wiele innych dodatków do tworzyw sztucznych oraz butelki plastikowe

Polska, 56-120 Brzeg Dolny, Sienkiewicza 4

Soda kalcynowana, sól warzona, środki ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany sodu i potasu, opakowania szklane

Polska

Opakowania do żywności (laminaty wielowarstwowe, folie i laminaty PET i PVC), opakowania przemysłowe (folie stretch z LLDPE oraz taśmy spinające z PET)

Polska