Niemieckie maszyny do przetwórstwa tworzyw wciąż atrakcyjne

Niemieckie maszyny do przetwórstwa…
Z danych opublikowanych przez stowarzyszenie VDMA wynika, że niemieccy producenci maszyn do przetwórstwa tworzyw i sztucznych będą dobrze wspominali miniony rok. Mimo mniejszej ilości zamówień z krajowego rynku, wysoki poziom sprzedaży zagranicznej poskutkował wyższym wzrostem aniżeli w roku 2014. Zadowolenia z wyników nie kryje Ulrich Reifenhäuser, prezes stowarzyszenia.

- Dwanaście miesięcy temu przewidywaliśmy, że wzrost przychodów w branży wyniesie w 2015 roku 4 proc., tymczasem zarejestrowany 5-procentowy wzrost przerósł nasze oczekiwania - powiedział Reifenhäuser. - Wierzymy, że także w bieżącym roku trend będzie utrzymany na równie wysokim poziomie.

Zdaniem przedstawicieli branży w 2016 roku wartość sprzedaży po raz pierwszy w historii osiągnie pułap 7 mld euro.

W okresie styczeń-październik ub.r. ilość zamówień na niemieckie maszyny z rodzimego rynku była niższa o 10 proc. w stosunku do poziomu z roku 2014, co jest związane z cyklem koniunkturalnym. W tym samym czasie o 11 proc. wzrosła ilość zamówień z zagranicy - sprzedaż do krajów strefy euro wzrosła o 12 proc., podczas gdy eksport do innych krajów świata zwiększył się o 11 proc. Sumarycznie liczba zamówień wzrosła o 6 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Przedstawiciele VDMA zwracają uwagę ma dużą rolę państw UE w niemieckim eksporcie. Thorsten Kühmann, dyrektor zarządzający stowarzyszenia, jako największe rynki zbytu dla niemieckich maszyn wymienił Polskę, Włochy, Wielką Brytanię i Francję. Ponownie osłabł eksport do Rosji, dobrze natomiast kształtowała się sprzedaż do USA i Kanady, Meksyku, Brazylii, Argentyny i Kolumbii.

Po kilku latach mniejszych dostaw do Indii, w ubiegłym roku liczba dostaw do tego kraju znacznie wzrosła, zmniejszyła się natomiast sprzedaż na rynek chiński. Także dane z Japonii i Tajwanu są niekorzystne; tymczasem na rynkach Azji Południowo-Wschodniej (Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia i Wietnam) zwiększyła się liczba zamówień na niemieckie maszyny.

VDMA przewiduje, że w okresie 2015-2017 niemiecka branża maszyn do przetwórstwa tworzyw będzie rosła w tempie 2 proc., natomiast sektor w Europie wzrośnie w tym okresie o 1,5 proc., zaś o 3,2 proc. zwiększy się branża światowa.

Czytaj więcej: Wtryskarki 530 Sprzedaż 136