Nowa gama elastomerów TPE firmy CTS

Firma CTS poszerza gamę elastomerów TPE Tefabloc o granulaty przeznaczone do produkcji uszczelek lodówkowych.

CTS to światowy lider wśród dostawców elastomerów TPE-S do produkcji uszczelnień karoserii samochodowych, a zarazem pierwszy w Europie dostawca materiałów do produkcji uszczelek budowlanych. Koncern wprowadza właśnie na rynek serię materiałów Tefabloc TP – hybrydowych rozwiązań na bazie SBC-OBC, przeznaczonych do produkcji uszczelek lodówkowych.

Na szeroko pojętym rynku AGD uszczelki i systemy uszczelnień stanowią z technologicznego punktu widzenia bardzo ważny element, stawiając szereg zróżnicowanych wymagań konstruktorom takich urządzeń jak pralki, zmywarki, lodówki i zamrażarki. Zmiany prawne w Europie m.in. dyrektywa REACH oraz rosnące wymagania środowiskowe powodują, iż aktualnie stosowane rozwiązania w produkcji uszczelek stają się przestarzałe. Dotyczy to w szczególności uszczelek lodówkowych, wykonywanych w głównej mierze z plastyfikowanego polichlorku winylu. Tym samym więc ze względu rosnące zastrzeżenia co do szkodliwości związków ftalanów znajdujących się w zmiękczaczach PVC, coraz częściej pojawiają się wymagania odnośnie zastąpienia tego typu materiałów tworzywami bezftalanowymi.

Aby sprostać tym wymaganiom firma CTS opracowała unikalne rozwiązanie na bazie hybrydowego połączenia technologii SBC (Styrenic Block Copolymer - blokowe kopolimery styrenu) oraz OBC (Olefin Block Copolymer - blokowe kopolimery olefin). Nowa technologia wywodzi się z blisko 20-letniego doświadczenia CTS w produkcji elastomerów termoplastycznych TPE-S (SBS i SEBS) wspartego nowym rodzajem polimerów OBC, dostarczanych przez firmę DOW Chemical Company pod marką Infuse.

CTS niedawno podpisał umowę licencyjną z DOW Chemical Company. Na mocy tej umowy polimery Infuse zostały włączone do receptur mieszanek TPE oferowanych na rynku pod marką Tefabloc TP. Seria elastomerów termoplastycznych Tefabloc TP łączy w sobie wysokie parametry fizyko-mechaniczne, łatwość przetwórstwa i konkurencyjną cenę. Kluczowym elementem, na który należy zwrócić uwagę, są właściwości reologiczne nowych mieszanek do produkcji uszczelek lodówkowych. Umożliwiają one przetwórstwo elastomerów Tefabloc TP na tych samych urządzeniach, na których dotychczas były przetwarzane standardowe mieszanki plastyfikowanego PVC. Dzięki temu uszczelki produkowane z materiałów Tefabloc TP nie wymagają dodatkowych nakładów inwestycyjnych i mogą być stosowane w lodówkach oryginalnie zaprojektowanych z wykorzystaniem uszczelek na bazie PVC.

CTS tworzą razem francuska firrma Thermopastiques Cousin-Tessier oraz polska spółka TCT Polska. Obie wspólnie wchodzą w skład Grupy Tessenderlo, czołowego europejskiego producenta mieszanek PVC i elastomerów termoplastycznych.

Czytaj więcej: Tworzywa sztuczne 737