Nowa generacja tworzywa Mater-Bi

Nowa generacja tworzywa Mater-Bi
Włoski koncern Novamont wprowadza na rynek i to już na przemysłową skalę drugą generację tworzywa biodegradowalnego Meter-Bi.

Materiał Mater-Bi produkowany jest z naturalnych produktów rolnych. Zmniejsza emisję gazów cieplarnianych oraz zużycie energii i zasobów nieodnawialnych. Produkty rolne, z których wytwarzany jest Mater-Bi, zapewniają jego powrót do gleby w procesie biodegradacji i kompostowania bez uwalniania substancji zanieczyszczających. Generalnie jest to skrobia termoplastyczna mieszana lub szczepiona biodegradowalnymi poliestrami w celu zwiększenia giętkości i odporności na wilgoć.

Mater-Bi opracowany przez Novamont jest pierwszym całkowicie biodegradowalnym i kompostowalnym tworzywem. Swoje zastosowanie znajduje jako materiał opakowaniowy do produkcji folii opakowaniowych, termoformowanych tacek i pojemników, spienionych wyprasek i spienionego materiału wypełniającego wolne przestrzenie w opakowaniach transportowych, a także do produkcji worków na odpady biodegradowalne przeznaczone do kompostowania. Degradacja Mater-Bi następuje już po 80 dniach. Tworzywo Mater-Bi cieszy się też dużym powodzeniem w branży kosmetycznej, sportowej i logistycznej. Granulat Mater-Bi może służyć jako substytut styropianu.