Nowe etykiety na opakowania ze szkła i tworzywa PET

Nowe etykiety na opakowania… Firma Avery Dennison wprowadziła na rynek nowy typ etykiet przeznaczonych na opakowania szklane i butelki PET.

Nowością obecnej na międzynarodowych rynkach firmy są etykiety typu wash-off. Powstały one, bo jak tłumaczą ich producenci, łatwość recyklingu i ponownego wykorzystania butelek zawsze oznaczała kompromisy w projektowaniu. Działo się tak dlatego, że dotychczas najlepszy wybór stanowiły zmywalne etykiety klejone na mokro. Niestety dla użytkowników nie były one jednak w stanie zapewnić opakowaniu atrakcyjności na półce sklepowej porównywalnej z materiałami samoprzylepnymi. Nowe etykiety mają zaś sprawić, że opakowania łatwiej będą wyróżnić się w punkcie sprzedaży i staną się nieco bardziej ekologiczne.

Foliowa warstwa do nadruku wykorzystywana w tych etykietach odznacza się wysokim poziomem transparentności. Dzięki temu można uzyskać wyjątkową trwałość na szkle i opakowaniu PET oraz przejrzystość utrzymywaną nawet po 72 godzinach zanurzenia w lodowatej wodzie. Etykieta sprawdza się także w tropikalnych klimacie. Specjalny klej zapewnia odpowiednie parametry odklejalności w wodzie i wysoki poziom zmywalności, a materiały wykorzystują cienką, ulegającą recyklingowi warstwę podkładu PET.

Firma Avery Dennison wprowadziła na rynek nowy typ etykiet przeznaczonych na opakowania szklane i butelki PET.


Przestawienie się z etykiet klejonych na mokro na etykiety wash-off nie wymaga modyfikacji istniejącej infrastruktury. Co więcej łatwiejszy ma być także recykling. Warstwa etykiet do nadruku przeznaczona do butelek szklanych jest bowiem tak zaprojektowana, by odwijała się w zmywarce. To zaś oznacza prostsze jej usuwanie. Klej i tusze pozostają na etykiecie, dzięki czemu woda w zmywarce staje się mniej zabrudzona, a to oznacza zwiększenie wydajności procesu.

W przypadku recyklingu butelek PET najpierw rozdrabnia się butelki wraz z etykietami, a później zanurza całość w gorącym roztworze alkalicznym. Materiał etykiet oddziela się od kawałków PET za sprawą różnic w gęstości natomiast specjalny klej pozostaje na etykiecie. Odzyskane wysokiej jakości tworzywo PET może być ponownie wykorzystane do produkcji kolejnych butelek.

Czytaj więcej:
Etykiety 132
Szkło 35