Nowe poliamidy i poliestry o wysokiej płynności firmy Lanxess

Nowe poliamidy i poliestry…
Lanxess poszerzył swój asortyment w zakresie PA 6 i 6.6 oraz PBT.

Koncern Lanxess jest jednym z niewielu dostawców, którzy nieustannie rozszerzają swój asortyment w zakresie poliamidów 6 i 6.6 oraz politereftalanu butylenu (PBT) o wysokiej płynności.

- Widzimy znaczny wzrost zainteresowania na rynku korzyściami pod względem właściwości przetwórczych, kosztów produkcji i swobody projektowania, jakie materiały te oferują w porównaniu z materiałami standardowymi - mówi Tim Arping z jednostki High Performance Materials (HPM) koncernu Lanxess. - Nasze nowe materiały szczególnie dobrze sprawdzają się w produkcji elementów o cienkich ściankach, które idealnie nadają się do lekkich konstrukcji i wpisują się w tendencję do miniaturyzacji podzespołów.

Jeszcze większa płynność - nowa generacja Durethanu BKV 30 XF

Najnowszym przykładem innowacji produktowej koncernu Lanxess jest tworzywo Durethan BKV 30 XF (XtremeFlow). Ten poliamid 6 o 30-proc. zawartości włókna szklanego jest następcą Durethanu DP BKV 30 XF i charakteryzuje się o ponad 17 proc. wyższą od niego płynnością (przepływ spiralny, 8 x 2 mm, temperatura topnienia 280 st. C). W porównaniu zaś do Durethanu BKV 30, innego standardowego poliamidu 6 o 30-proc. zawartości włókien szklanych, jego płynność jest aż o 62 proc. wyższa. Nowy materiał charakteryzuje się dobrym profilem właściwości mechanicznych - prawie identycznym z profilem jego poprzednika, dzięki czemu również tworzy doskonałej jakości powierzchnie.

- Jesteśmy zdania, że materiał ten posiada ogromny potencjał do zastosowań takich jak lekkie i niezwykle wytrzymałe oprawy i uchwyty w samochodach - mówi Stefan Theiler, ekspert w dziedzinie opracowywania związków poliamidowych w jednostce HPM.

Na dowolne odkształcenia - nowe gatunki poliamidu 6 wzmocnione szklanymi kulkami

Nowością są również trzy nowe gatunki poliamidu 6: Durethan BG 30 X XF, BG 30 X H2.0 XF i BG 30 X H3.0 XF, w 30 proc. wzmocnione mieszanką włókien szklanych i szklanych mikrokulek. Dzięki temu charakteryzują się niezwykłą płynnością i wyjątkowo niską podatnością na odkształcenia. Korzystnemu profilowi właściwości mechanicznych towarzyszy zwiększona płynność - o 30 proc. wyższa niż w przypadku Durethanu BG 30 X, podobnego, standardowego poliamidu 6.

- Przy stabilizacji termicznej H3.0 nowy materiał charakteryzuje się bardzo niską zawartością miedzi i halogenków i jest dostosowany do użytku w kolorach naturalnych lub jasnych w sektorze elektrotechnicznym i elektronicznym do produkcji takich przedmiotów jak wtyczki, łączniki wtykowe i skrzynki do bezpieczników - mówi Stefan Theiler. - Natomiast wersja H2.0 materiału jest przeznaczona do elementów w kolorze czarnym i jest poddawana wyższym obciążeniom cieplnym.

Poliestry o wysokiej płynności i niższej gęstości

Koncern Lanxess oferuje szeroką gamę związków poliestrowych Pocan XF o wysokiej płynności. Materiały te obejmują zarówno produkty wzmacniane, jak i niewzmacniane, których płynność jest zazwyczaj dużo wyższa niż podobnych gatunków standardowych. Często są również bardziej odporne na hydrolizę.

- Charakteryzują się ponadto nawet o 5 proc. mniejszą gęstością, co oznacza, że przetwórcy mogą zaoszczędzić na materiałach - wyjaśnia Boris Neuwald, specjalista ds. rozwoju produktów Pocan w koncernie Lanxess.

Jednym z takich niewzmacnianych tworzyw PBT jest Pocan B 1205 XF. Dzięki wyjątkowej płynności materiał ten idealnie wpasowuje się w trend miniaturyzacji w przemyśle elektrotechnicznym i elektronicznym. Doskonale nadaje się do złożonych części o wyjątkowo cienkich ściankach, takich jak miniaturowe wtyczki. Kiedy niska grubość ścianek takich części musi iść w parze z wysoką stabilnością mechaniczną, Pocan B 3217 XF jest idealnym rozwiązaniem.

- Ten politereftalan butylenu wzmocniony w 16 proc.% włóknami szklanymi charakteryzuje się lepszymi właściwościami przy wypełnianiu form, co jest szczególnie istotne w przypadku ścianek o niewielkiej grubości - wyjaśnia Neuwald. - Włókna szklane są dużo bardziej równomiernie rozłożone w wąskich gniazdach formy niż w przypadku standardowych gatunków, co nadaje elementom doskonałe właściwości mechaniczne.

Niższe ciśnienie wypełniania i niższa temperatura topnienia

Im większa płynność tworzywa termoplastycznego, tym szersze jego okno przetwórcze. Dzięki temu przetwórcy mogą obniżyć temperaturę topnienia, co skraca czas chłodzenia, a tym samym również ogólny czas obróbki. Końcowym wynikiem jest wyższa wydajność.

- Na przykład Durethan BG 30 X XF pomógł obniżyć temperaturę topnienia przy produkcji skrzynek na bezpieczniki o około 40 st. C w porównaniu do materiału Durethan BG 30 X - wyjaśnia Stefan Theiler. - Skraca to czas obróbki o 34 proc.

Alternatywnie można obniżyć ciśnienie wypełniania, zmniejszając zużycie form i nakłady na konserwację i dając przetwórcom możliwość wykorzystywania mniejszych wtryskarek o niższych siłach zwarcia, co obniża koszty i zwiększa elastyczność.

- W przypadku dużych skrzynek na bezpieczniki wymiana Durethanu BG 30 X na Durethan BG 30 X XF umożliwiła przetwórcom obniżenie ciśnienia wypełniania wtryskowego o blisko 500 barów - mówi Stefan Theiler. - Wszystkie cztery gniazda formy można było wypełniać jednocześnie, co podwoiło wydajność.

Co więcej, tworzywa termoplastyczne o wysokiej płynności można również wykorzystywać, aby uzyskać wyższe prędkości wtryskiwania i powierzchnie o lepszej jakości.


brak
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska


Reportaże

Forum

Sieah123

Wtrysk PA6 GF 30 2020-05-21

Prismatic

Pvc Soft płynne - Produkcja mat barowych - ociekaczy. 2020-04-14

Uoop90

Roboty programy, ustawianie 2020-03-06

Piotrzawadzinski

Linia produkcyjna do rurek PE 2019-12-14

Plastpet

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-12-08