Nowe trendy w barwieniu tworzyw

Nowe trendy w barwieniu tworzyw Problematyka kolorów używanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych nie ogranicza się tylko do kwestii technicznych. Przedmioty wykonane z materiałów polimerowych tworzą współcześnie nasze naturalne środowisko bytowania, a ich stosowanie wiąże się nie tylko ze względami pragmatycznymi, lecz także z określoną decyzją o charakterze estetycznym. Dlatego też duże firmy chemiczne działające w obszarze barwników stosowanych w przetwórstwie tworzyw wydają spore kwoty na śledzenie trendów kolorystycznych, bowiem wdrażana paleta barw musi nie tylko być technicznie nienaganna, lecz musi także podążać za obowiązującą - lub przewidywaną - modą.

Przykładem firmy uważnie śledzącej rynek jest niemiecka spółka Grafe. Jednak praktyczny proces tworzenia palet kolorystycznych objęty jest oczywiście tajemnicą. Jak stwierdza Julia Canzler z centrum projektowego Grafe, to właśnie sekret działania projektantów decyduje o sukcesie firmy działającej w obszarze barwników. O choć proces tworzenia opiera się między innymi o informacje uzyskiwane podczas warsztatów, seminariów, targów branżowych, to ostateczna propozycja danej firmy stanowi wypadkową tych danych i wrażliwości osób zatrudnionych w działach projektowych.

W procesie poszukiwania trendów kolorystycznych na 2015 rok brali udział także pracownicy Grafe, co znalazło wyraz w przygotowanym przez spółkę kalendarzu. W ten sposób widać wyraźnie, że choć w badaniu kolorów istotną rolę odgrywają indywidualne upodobania i skojarzenia, jak np. w przypadku jednego z ankietowanych pracowników, któremu marka jednego z aut kojarzyła się z siłą, klasycznym wyglądem i komfortem, a najodpowiedniejszym kolorystycznym "opakowaniem" dla owego auta miałby być kolor Dark-Titanium.

Paletę barw na rok 2015 Julia Canzler opisuje jako "rozluźnioną". Według projektantki kolory w tym roku wyglądają jak sprane, tak jakby odbyły podróż przez dziesięciolecia. Z drugiej strony, popularność zachowują futurystyczne efekty metaliczne. Dużą rolę odgrywają brązy oraz cała gama odcieni niebieskiego. Ponownie do łask wracają czerwienie z różnymi odcieniami błękitu.

GrafeCzytaj więcej:
Barwniki 114
Badania 239

Barwniki, koncentraty barwiące, tworzywa barwione w masie, stabilizatory termiczne, środki poślizgowe i smarne, antyblokery, stabilizatory UV, uniepalniacze

Polska, 42-700 Lubliniec, K. Miarki 15/4