Nowości firmy Piovan na targach K 2010

Nowości firmy Piovan na targach… Firma Piovan była jednym z wystawców targów K 2010. Jak zwykle podczas tego typu wydarzenia zaprezentowała kilka specjalnych nowości.

Dużym zainteresowaniem na stoisku Piovana cieszyły się trzy rozwiązania o nazwach Lybra, Modula oraz Una-Dyn.

Pierwsze z nich Lybra to najnowsza seria dozowników grawimetrycznych i wolumetrycznych, przeznaczona do dozowania masterbaczy, dodatków, materiałów z recyklingu, odpowiednia do wszelkiego typu aplikacji. Jednostka może być przystosowana do dwóch niezależnych stacji dozujących, z których obydwie mogą mieć nawet różną pojemność i być modernizowane poprzez wprowadzenie nowych elementów jeśli tylko wymaga tego konieczność produkcyjna. Każda stacja dozująca w urządzeniach Lybra może być skonfigurowana do indywidualnej pojemności aż do 170 kg na godzinę. To co najmocniej wyróżnia dozowniki z serii Lybra, to jak tłumaczyli przedstawiciele Piovana fakt, że absolutna precyzja dozowników pozwala na zaoszczędzenie na polimerach 20 proc. w porównaniu z wieloma innymi odpowiednikami.

Piovan na K 2010


Druga z nowości Piovana, czyli Modula, to nazwa suszącego systemu wielolejowego. Jest to kolejny krok w programie urządzeń energooszczędnych Piovan. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów suszenia, Modula reguluje i steruje automatycznie wszystkimi parametrami suszenia każdego z lejów, co pozwala na zużywanie energii w ilości dokładnie takiej, jaka jest konieczna do wysuszenia materiału w danym leju. Takie zarządzanie procesem jest możliwe dzięki specjalnemu oprogramowaniu, które łączy ustawienia parametrów w każdym z lejów z danymi odbieranymi przez czujniki zainstalowane w systemie. Zastosowany w urządzeniu opatentowany miernik zainstalowany w przyłączu powietrza i pod każdym z lejów, umożliwia regulację i natychmiastowe sterowanie przepływem powietrza w każdym z lejów niezależnie. Dodatkowo, łączny przepływ powietrza jest modulowany automatycznie przez centralną suszarkę, co skutkuje wytworzeniem optymalnym warunków procesu.

Modula jest obecnie dostępna dla średnich wielkości przerobów (200 do 300 kg/h) i pozwala na oszczędności energii rzędu 50proc. jednocześnie zapewniając wydajności suszenia odpowiednie do oczekiwań wobec centralnych systemów.

Trzecia z nowości Una-Dyn to rozwiązanie przeznaczone do stosowania przy obróbce i przetwarzaniu biotworzyw.

Rozwiązanie to podąża na nowymi trendami w świecie tworzyw. Oto bowiem wprowadzenie tworzywa PLA do technologii wytłaczania i technologii produkcji preform stwarza nieograniczone wręcz możliwości i wyzwania. Wkrótce wiele z działających zakładów przetwórstwa tworzyw będzie mogło stosować PLA po niewielkiej modyfikacji lub bez jakiejkolwiek jego modyfikacji. Specyficzne wymagania i parametry procesowe PLA to potrzeba stosowania odpowiednich technologii podawania i suszenia tego materiału. I tu właśnie pomocne ma być Una-Dyn. Zrozumienie znaczenia jakie w sytuacji przetwarzania takiego materiału mają dostawy i rozplanowanie zakładu wraz z odpowiednim doborem urządzeń peryferyjnych do obróbki surowca, przemiału i odpadów to kluczowy moment na drodze do najlepszych wyników produkcyjnych i minimalnych strat.

Czytaj więcej: