Nowości firmy Wittmann na targach Fakuma 2021

Nowości firmy Wittmann na…

Grupa Wittmann pragnie wykorzystać tegoroczną wystawę Fakuma w Friedrichshafen do zaprezentowania swoich nowych konstrukcji. Od 12 do 16 października na stoisku 1204 w hali B1 zaprezentujemy najnowsze innowacje w dziedzinach automatyki i konstrukcji urządzeń peryferyjnych 

Roboty szybkobieżne serii Sonic

W roku 2019 seria robotów Sonic zastąpiła szybkobieżne roboty UHS. Roboty Sonic o nowej konstrukcji i z nowym układem sterowania R9 przeznaczone były dla maszyn o siłach zamykania 150-500t. Podczas targów FAKUMA zaprezentujemy nowy model Sonic 108 j, który dedykowany jest do małych wtryskarek o sile zamykania 50t. 

sonic-108
Wittmann Sonic 108

W przeciwieństwie robotów Sonic, przeznaczonych dla większych wtryskarek Sonic 108 wyposażony jest w stałą oś odbioru X. Konstrukcja taka w przypadku małych wtryskarek jest wyjątkowo korzystna. Małe gabaryty i  kompaktowa szafa sterująca ułatwiają zabudowę robota na maszynie zgodnie z CE. Stała oś odbioru X oznacza, ze w kierunku jednostki wtryskowej nie przesuwają się żadne elementy robota. Pozwala to na prostą konstrukcję osłon bezpieczeństwa, szczególnie w obszarze płyty dyszy maszyny. 

Konstrukcja robota Sonic 108 jest zoptymalizowana pod kątem najszybszego odbierania wyprasek i jest szczególnie predysponowana do zastosowań  w aplikacjach pakowania i pick-and-place. Robot przeznaczony jest do czasów cyklu krótszych niż 4 s, w których czas odbioru wyprasek jest krótszy niż 0,9 s. Sonic 108 dzięki zoptymalizowanej konstrukcji napędów ma nośność 2 kg. Funkcje dobrze znane z innych konstrukcji robotów Wittmann, takie jak sterowanie próżniowe iVac z przedmuchem, aktywacja osi, SmartRemoval i cyfrowa wizualizacja ruchów osi, są zawarte w standardowym wyposażeniu nowego robota. Roboty Sonic 108 można w pełni zintegrować z wtryskarką w ramach konstrukcji INSIDER. Roboty Sonic 108 oferowane są z osiami Z o skoku do 1500 mm i osiami pionowymi Y do 1000 mm. 

Nowy robot WX153 dla wtryskarek średnich

Od połowy tego roku w ofercie naszej firmy znajduje się robot WX153 przeznaczony dla wtryskarek o siłach zamykania 500-1300t. 

robot-wx153
Robot WX153

Robot WX153 oparty jest na strukturze osi kartezjańskich i posiada ruchomą oś odbioru X.  WX153 budowany jest z osiami poziomymi Z do 18.000 mm i skokiem pionowym w osi Y do 2,600 mm. W osi odbioru X możliwy jest skok do 1400 mm. Przy skoku 1400 mm max oś zasięgu wynosi 1790 mm. Zasięg robota to maksymalna odległość między osią poziomą robota a płytą montażową w pozycji max skoku osi X. 

prezentacja-ilustrujaca-roznice
Prezentacja ilustrująca różnicę między zasięgiem a skokiem w osi X

Wewnętrzne przewody i okablowanie są poprowadzone w osłonach osi pionowej Y. Łatwo dostępne punkty smarowania a także zabudowana, kompaktowa szafa sterownicza to dodatkowe zalety konstrukcji WX153.  Robot może być wyposażony w 3 dodatkowe osie obrotowe A-B-C. W oparciu o konstrukcję WX153 możemy także zaoferować rozwiązania Tandem, w których na jednej osi zamontowane są dwa roboty odbierające. Co jest istotnym pomimo takich modyfikacji szafa sterująca robota pozostaje bez zmian. Brak dodatkowej szafy sterującej, stojącej obok maszyny pozwala przeznaczyć to miejsce na inne urządzenia peryferyjne wykorzystywane w produkcji. 

Co jest nie mniej ważnym nośność robota WX153 nawet w przypadku zastosowania osi obrotowych pozostaje niezmienna i wynosi 20kg. W stosunku do robotów starszych generacji dla takich konstrukcji nośność jest zwiększona o 30%. 

Tempro basic Large 120: Nowa i wydajna jednostka regulacji temperatury

Nowy termostat Tempro Basic Large 120 zaprojektowany został dla wykorzystania w aplikacjach stosujących duże i ciężkie formy wtryskowe, wymagających wysokich mocy grzania oraz dużych przepływów w kanałach chłodzących.

nowy-termostat
Nowy termostat Wittmann Tempro basic Large 120

Termostat wyposażony jest w układ grzania o mocy 36kW, co gwarantuje optymalny czas nagrzewania narzędzia zarówno pod względem technicznym jak i ekonomicznym. Szybkie osiągnięcie zaplanowanej temperatury pracy formy jest szczególnie istotne w przypadku częstszych zmian narzędzia. 

Dla zapewnienia odpowiedniego chłodzenia termostat wyposażony został w nową pompę sterowaną częstotliwością SpeedDrive. Pompa ta ma moc 4kW i przy ciśnieniu 5bar zapewnia max przepływ wynoszący 300 l/min. 

Zastosowanie pompy SpeedDrive pozwala na sterowanie procesem termostatowania w funkcji szybkości przepływu, natężenia przepływu, ciśnienia pompy lub różnicy temperatur. Możliwość wyboru właściwego kryterium pozwala w znacznym stopniu na osiągnięcie lepszej stabilności procesu.  Dzięki automatycznemu dostosowywaniu zmiennych sterujących w określonym zakresie tolerancji, optymalizowana jest również żywotność czasu wykorzystania w produkcji samego termostatu. Pompy SpeedDrive charakteryzują się zmniejszonym poborem energii, co jest dodatkową zaletą urządzenia.

Nowy termostat Tempro basic Large 120 został zaprojektowany jako odpowiedź na nasilające się potrzeby rynku w zakresie stosowania urządzeń o wysokiej wydajności chłodzenia.  Przykładowo przy różnicy temperatur wody wynoszącej 60 °C, termostat Tempro Basic Large 120 oferuje moc chłodzenia aż 175 kW.

Dla termostatu opcjonalnie oferowana jest funkcja pomiaru przepływu, która zapewnia właściwy pomiar przepływu w całym spektrum pracy termostatu od 20 do 400l/min. 


Czytaj więcej:
Młyny 36
Roboty 214
Nowości 333
Targi 1274

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna

Reportaże

Forum