Nowości na targach Composites Europe 2014

Nowości na targach Composites…
Kompozyty to materiały niezwykle istotne w budowie lekkich konstrukcji. Dziewiąta edycja targów Composites Europe, które odbędą się w dn. 7-9 października w Düsseldorfie, będzie doskonałym odzwierciedleniem tego stanu rzeczy. Oprócz prezentacji całej gamy tworzyw wzmacnianych włóknami, na odwiedzających targi czeka szereg forów i obszarów specjalnych, jak np. "Pawilon Bio" czy "Spotkanie Przemysłu z Nauką".

Swoją ofertę podczas targów zaprezentuje ponad 400 wystawców z 25 krajów. Wśród nich znajdą się m.in. najważniejsi światowi gracze w zakresie lekkich konstrukcji i materiałów, jak również specjaliści w zakresie technologii automatyzacji. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu ok. 10 tys. ekspertów z branży motoryzacyjnej, lotniczej czy szkutniczej oraz specjalistów z zakresu energetyki wiatrowej czy budownictwa. Szacuje się, że nawet jedna trzecia z nich przyjedzie do stolicy Nadrenii Północnej-Westfalii spoza Niemiec.

Targi Composites Europe są przez międzynarodowe audytorium uważane za najważniejsze wydarzenie branżowe na niemieckim rynku kompozytów, a ten jest w skali Europy najsilniejszy. Dlatego też trudno się dziwić obecności firm zagranicznych, między innymi z Włoch, Holandii, Rosji, Chin czy Węgier.

Ważnym tematem tegorocznych targów będzie problem produkcji masowej w branży kompozytów. Uzyskanie wysokich wolumenów jest jednym z najważniejszych wyzwań branży. W Düsseldorfie wystawcy zaprezentują szereg metod produkcji, innowacyjne materiały oraz najnowsze trendy w zakresie lekkich konstrukcji.

Ciekawym elementem programu targów będą wykłady w ramach Composites Forum, gdzie prelekcje wygłoszą przedstawiciele VDMA Forum Composite Technology, Institute of Plastics Processing (IKV) oraz wystawcy targowi. Prezentacje będą dotyczyły m.in. technologii produkcji, problemów automatyzacji logistyki, produkcji preform i wielu innych. Dla gości targowych wstęp na wykłady jest darmowy.

Composites Europe 2014


Strefa specjalna "Spotkanie Przemysłu z Nauką", nowość targów, umożliwi odwiedzającym zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami w zakresie inżynierii procesowej, wymiarowania i kwestii związanych z jakością produkcji. Oprócz tradycyjnych technologii stosowanych w zakresie materiałów kompozytowych będzie tu można także obejrzeć rozwiązania oparte np. na matrycach poliuretanowych. Gospodarzami strefy będą: Institute of Plastics Processing (IKV), RWTH Aachen University oraz inne placówki badawcze. W strefie demonstracyjnej pokazy na żywo zaprezentują m.in. Euro-RTM-Group, Büfa, RH Schneidtechnik, 3D Core oraz Dresden University of Technology.

Drugim nowym elementem targów Composites Europe będzie w tym roku "Pawilon Bio". Dzięki udziałowi nova-Institut z niemieckiego Hürth możliwa będzie prezentacja rosnącej roli włókien naturalnych w produkcji biokompozytów. Poza firmami z segmentów WPC i NFC, podczas targów wystawi się wiele firm oferujących rozwiązania oparte na takich materiałach, jak mączka drzewna, bawełna, juta czy konopie.

Warto wspomnieć, że targi bezpośrednio poprzedzać będzie międzynarodowa konferencja AVK, której głównym tematem będą innowacyjne procesy, recykling oraz zagadnienia związane z wielomateriałowością. W dn. 6-7 października specjaliści z całej Europy podejmować będą szereg ważnych tematów dla branży kompozytowej, ze specjalnym naciskiem na kwestie recyklingu i standaryzacji.

Równocześnie z targami Composites Europe odbędą się targi Aluminium, największe światowe wydarzenie w branży zajmującej się glinem. Poprzednia edycja tych targów zgromadziła 907 wystawców oraz ponad 21,5 tys. gości, w tym roku liczba firm prezentujących swoją ofertę osiągnie tysiąc podmiotów.

Composites Europe 2014


Czytaj więcej: Kompozyty 185 Targi 996