Nowy interfejs użytkownika dla linii do wytłaczania

Nowy interfejs użytkownika…

- Nowy interfejs użytkownika sterowania procesem jest odpowiedzią na wyzwanie dotyczące stworzenia przejrzystego i intuicyjnego systemu, który doskonale odzwierciedla złożoność każdej aplikacji przetwarzania tworzyw sztucznych i gumy - mówi René Jordan, Teamlead Control Technology Automation Extrusion w KraussMaffei.

Prestiżowe nagrody - iF Design Award 2022 oraz Red Dot Design Award 2021, przyznane pionierskiemu systemowi ProcessControl są dowodem na to, że firmie KraussMaffei udało się połączyć atrakcyjny projekt graficzny z wyjątkową łatwością obsługi. Nowy system sterowania w połączeniu z wytłaczarką dwuślimakową ZE 28 BluePower będzie miał swoją premierę na targach K' 2022 (stoiska: C24 do D24 w hali 15).

Wytłaczarka ZE 28 BluePower odegra na targach K ważną rolę - będzie można tam na żywo zobaczyć zamknięty cykl materiałowy, w którym z formowanych wtryskowo, a następnie rozdrobnionych nakrętek medycznych powstanie wysokiej jakości kolorowy regranulat z PP. Ze względu na zrównoważony rozwój, takie złożone procesy wytłaczania, wykorzystujące odzyskany materiał wejściowy o różnych cechach stają się coraz bardziej standardem w tej branży.

Im większy poziom skomplikowania procesu w zakresie podawania, barwienia i odgazowywania, tym więcej danych musi być przetwarzanych przez system sterowania i wyświetlanych na interfejsie użytkownika. - Im więcej danych musi być wyświetlanych i rozpatrywanych w tym samym czasie, tym bardziej niezrozumiała staje się prezentacja na ekranie. To z kolei sprawia, że obsługa staje się coraz trudniejsza i częściej pojawiają się błędy - relacjonuje René Jordan na podstawie wielu rozmów z użytkownikami.


untitled-1
Wizualny wygląd nowego interfejsu ProcessControl jest zrozumiały, uporządkowany i przejrzyście zorganizowany

Dlatego też podczas opracowywania nowego interfejsu  KraussMaffei skupił się na projektowaniu zorientowanym na człowieka. Rozpoczął przygotowywanie planu wymagań wraz z klientami z branży opon, rur i pianek oraz we współpracy z instytutem SKZ w Würzburgu. W oparciu o potrzeby klientów KraussMaffei opracował następnie wspólnie z firmą HMI Project GmbH z Würzburga innowacyjny interfejs użytkownika.

Wynikiem tego jest innowacyjna koncepcja projektowania i obsługi zorientowana na człowieka, która zapewnia optymalne wsparcie dla użytkownika. Przy użyciu webowego zestawu narzędzi WebIQ HMI i SCADA firmy Smart-HMI GmbH, nowy projekt mógł być wdrożony prawie 1:1. Technologia webowa pozwala na niezależne wykorzystanie sprzętu HMI, dzięki czemu nawet nowe aplikacje na urządzeniach mobilnych mogą być łatwiej realizowane.

Kreatory dla zwiększenia wydajności produkcji

Podstawową cechą nowego interfejsu użytkownika są tzw. kreatory, które dostarczają operatorowi instrukcji krok po kroku dla określonych procedur, takich jak uruchomienie linii produkcyjnej lub jej wyłączenie.

- Nowy interfejs zapewnia operatorom właściwe informacje dokładnie we właściwym momencie i pozwala dodatkowo zapisać swoje wszelkie uwagi w systemie, aby współpracownicy również mogli z nich skorzystać - podkreśla René Jordan.

Dzięki temu nawet mniej doświadczeni pracownicy będą mogli kontrolować złożone procesy wytłaczania. Błędy w obsłudze są w ten sposób redukowane, co minimalizuje okresy przestoju i optymalizuje wydajność produkcji. Wizualny projekt wyświetlacza jest prosty, zrozumiały, dobrze zorganizowany i przejrzysty - zgodnie z mottem "tak dużo, jak to konieczne, tak mało, jak to możliwe".

Wszelkie odchylenia od wartości zadanych są sygnalizowane na wczesnym etapie przez wizualną informację zwrotną, dzięki czemu możliwa jest wczesna interwencja. Dzięki modułowej konstrukcji HMI nowe aplikacje, takie jak system pomiaru i kontroli koloru ColorAdjust firmy KraussMaffei mogą być również zintegrowane z interfejsem sterowania bez konieczności dostosowania koncepcji obsługi.

Reportaże

Forum