Nowy lakier firmy BASF

BASF, największa na świecie firma chemiczna, opracowała nowy lakier. Produkt błyszczy się jak ciekły metal. Z tego też powodu nadano mu nazwę "liquid metal", czyli płynny metal.

Nowy lakier BASF powstał dzięki współpracy tego koncernu z firmą DaimlerChrysler. Charakteryzuje się wysokim stopniem połysku. Ten ekstremalnie metaliczny wygląd udało się uzyskać dzięki połączeniu specjalnego pigmentu dekoracyjnego ze strukturą lakieru, którego technologia produkcji bazuje na wodzie.

Tym samym materiał dający tak duży efekt optyczny jest przyjazny dla środowiska i zgodny z wszelkimi przepisami ekologicznymi. Inżynierowie z Daimler Chrysler i BASF rozpoczęli pracę nad nowym produktem już trzy lata temu. Zanim udało im się stworzyć nową jakość, trzeba było przeprowadzić liczne prace badawcze i testy.

Liquid Metal rozpościera się niczym metaliczna skóra na metalowych elementach. Akcentuje przy tym, w stopniu większym niż jakikolwiek inny lakier, linie stylistyki i kontury materiału na jaki jest nakładany. Za jego sprawą powstają też specjalne refleksy świetlne, które jeszcze bardziej podkreślają sylwetkę lakierowanego przedmiotu, głównie samochodu.

Osiągnięcie takich właściwości stało się możliwe za sprawą procesu, który po raz pierwszy zastosowano w zakładach Mercedesa.

Okazało się tam, że dekoracyjne cząstki są drobniejsze i bardziej płaskie niż cząstki zwykłych lakierów metalicznych. Dzięki temu światło odbija się intensywniej, a połysk uzyskuje dodatkowe wzmocnienie. Wywołuje to niespotykany dotychczas metaliczny wygląd, jakiego nie da się uzyskać w przypadku konwencjonalnych odcieni metalików.

Co szczególnie ważne, nowy lakier nie jest zbytnio wymagający w obróbce i to począwszy od przygotowania podłoża na nadwoziu. Nadwozie powinno się cechować najwyższą równością i równomiernością jeśli chodzi o nałożenie, tak żeby nie doszło do najmniejszego choćby zaznaczenia się nierówności.

O nowym produkcie BASF więcej będzie się można dowiedzieć podczas zbliżających się Targów K w Düsseldorfie. Odbędą się one w dniach 24-31 października.

BASF – The Chemical Company jest największym przedsiębiorstwem chemicznym na świecie. Spektrum jego produktów obejmuje chemikalia, tworzywa sztuczne, produkty uszlachetniające, środki ochrony roślin oraz ropę naftową i gaz ziemny. Koncern zatrudnia 95 tys. pracowników. W 2006 roku osiągnął obroty w wysokości 52,6 mld euro.

Czytaj więcej: Nowości 239 Farby 16

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska