Nowy model zielonego robota współpracującego FANUC

Nowy model zielonego robota…
W 2015 roku FANUC zaprezentował pierwszego zielonego robota CR-35iA, zasługującego na miano najsilniejszego robota współpracującego na świecie. Ze względu na nowatorskie podejście do kwestii bezpieczeństwa i komfortu pracy operatorów maszyn urządzenie spotkało się z dużym uznaniem producentów. W odpowiedzi na szerokie zainteresowanie rynku, japoński producent zdecydował się na poszerzenie swojej oferty o kolejne zielone roboty - w pierwszej połowie br. FANUC zaprezentuje mniejszy model robota współpracującego - CR-7iA, o udźwigu 7 kg, który z uwagi na wszechstronność zastosowań, odpowie na potrzeby szerokiego grona producentów.

Pierwszy robot współpracujący marki FANUC - model CR-35iA (o udźwigu 35 kg) - pojawił się w Europie na początku 2015 r. Jego wprowadzenie związane było z konkretnymi potrzebami zgłaszanymi głównie przez klientów funkcjonujących w branżach, takich jak przemysł motoryzacyjny czy metalowy. To przede wszystkim w tych sektorach specyfika produkcji powoduje, że pracownik zmuszony jest do wykonywania całego szeregu powtarzalnych i monotonnych zadań, polegających na podnoszeniu i przemieszczaniu ciężkich, nieporęcznych elementów, co znacznie wpływa na obniżenie komfortu i bezpieczeństwa jego pracy.

- FANUC nie tylko wyznacza światowe trendy w dziedzinie robotyki, ale przede wszystkim jest blisko swoich klientów - mówi Jędrzej Kowalczyk, prezes FANUC Polska. - To właśnie w odpowiedzi na ich konkretne potrzeby i oczekiwania, powoli ale skutecznie zmienia oblicze współczesnych robotów. Najlepszym tego przykładem jest najnowszy model robota współpracującego CR -7iA, który skutecznie niweluje kolejne problemy produkcyjne znacznie szerszego kręgu odbiorców, zachowując przy tym bardzo wysokie wymogi zarówno w zakresie wydajności i elastyczności produkcji, jak również bezpieczeństwa.

Zarówno pierwszy zielony robot marki FANUC CR-35iA, jak i tegoroczny debiutant CR-7iA, oparte są na sprawdzonych rozwiązaniach technicznych. Model FANUC CR-35iA mechaniką przypomina jednego z chętniej wybieranych przez producentów robota FANUC M-20iA/35M. W przypadku modelu CR-7iA, konstrukcja wzorowana jest na szczególnie lubianej, kompaktowej wersji robota LR Mate 200iD. Mimo podobieństw oba roboty znacznie różnią się od swoich klasycznych poprzedników. Przede wszystkim dotyczy to poziomu zaawansowania zintegrowanych w nich systemów bezpieczeństwa, które decydują o tym, że roboty nowej generacji mogą pracować ramię w ramię z człowiekiem, bez potrzeby instalowania tradycyjnych ogrodzeń, uniemożliwiających kontakt operatora z robotem w czasie pracy.

Zielone roboty FANUC są wyposażone w zaawansowane funkcje bezpieczeństwa (tzw. "miękka skóra", funkcje typu Contact Stop czy Push to Escape). Niezwykłe połączenie siły, elastyczności i bezpieczeństwa zielonych robotów sprawia, że mogą one być instalowane w obszarach produkcji, które do tej pory ze względów technicznych nie mogły być automatyzowane.
Wprowadzenie kolejnego modelu robota współpracującego CR-7iA, o mniejszym udźwigu, jest logiczną konsekwencją procesu rozwoju nowej generacji zielonych robotów, rozpoczętego w ubiegłym roku. FANUC kontynuuje proces poszerzania serii swoich robotów, tak aby jak najlepiej spełniały one realne potrzeby i oczekiwania producentów z poszczególnych branż. Najnowszy robot współpracujący doskonale sprawdzi się szczególnie podczas wykonywania operacji realizowanych w ograniczonych przestrzeniach. Połączenie precyzyjnych ruchów robota z doświadczeniem operatora sprawi, że poszczególne procesy będą realizowane znacznie szybciej, płynniej i wygodniej.

Prototyp najnowszego robota współpracującego FANUC CR-7iA zaprezentowany zostanie w Europie w pierwszej połowie 2016 r. podczas targów TechniShow w Holandii (w marcu br.), Industrie Fair we Francji i MACH Show w Wielkiej Brytanii (w kwietniu br.) oraz podczas targów Automatica Fair w Niemczech (w czerwcu br.).

FANUC CR-7iA