Nowy typoszereg PET-LINE 2000 firmy Netstal

Nowy typoszereg PET-LINE 2000… Szwajcarska firma Netstal wprowadza na rynek nową linię produkcyjną do produkcji preform o nazwie PET-LINE 2000. Jest to najmniejsza linia produkcyjna PET w typoszeregu Netstala, bazująca na wtryskarce o sile zamykania 2000 kN.

Dotychczas linia ta dostosowana była do pracy z formami wtryskowymi o krotności od 24 do 48. Tymczasem ta, która zostanie zaprezentowana na zbliżających się targach Drinktec w Niemczech wyposażona będzie w 60-krotną formę wtryskową firmy Otto Hofstetter. Do tej pory tego typu forma mogła pracować na linii produkcyjnej bazującej na wtryskarce o sile zamykania 3500 kN.

Dzięki dostosowaniu formy 60-krotnej do mniejszej maszyny, typoszereg firmy Netstal uległ powiększeniu. Dzięki temu koszty produkcji preform mogły zostać znacznie obniżone. Związane jest to z niższymi kosztami inwestycji - mniejsza linia, mniejszym zapotrzebowaniem powierzchni na hali produkcyjnej, niższym zużyciem energii elektrycznej oraz krótszym czasom cykli - szybsza wtryskarka.

PET LINE 2000 firmy Netstal

Na targach Drinktec linia ta produkować będzie preformy o gramaturze 18,5 g, na butelkę o pojemności 0,5 litra, w czasie cyklu 8,8 sekundy. Wydajność produkcji wynosi 24,5 tys. sztuk preform na godzinę.

Prezentowana linia wyposażona będzie w urządzenia peryferyjne firmy Eisbaer, konkretnie suszarkę i klimatyzator oraz system chłodzenia efCooling.

Warto wiedzieć, że proces produkcji preform PET, ze względu m.in. na suszenie tworzywa oraz niską temperaturę medium chłodzącego formę, należy do procesów zużywających dużą ilość energii elektrycznej.

Dzięki nowym rozwiązaniom, które firma Netstal wprowadziła do PET-LINE, obniżono zużycie energii do 30 proc. W stosunku do maszyn produkowanych 10 lat temu, oszczędności te wynoszą już ok. 50 proc. do ilości przetwarzanego tworzywa PET.

Nowe rozwiązania odnoszą się do napędu ślimaka, zmiany geometrii ślimaka, jednostki zamykania i automatyzacji. Ulepszono także proces suszenia tworzywa, dzięki czemu zmniejszono ilość energii użytej w fazie uplastycznienia tworzywa oraz zredukowano ilość wydzielanego AA. Producenci form wtryskowych zoptymalizowali ponadto systemy chłodzenia form, dzięki czemu podniesiono temperaturę wody chłodzącej o 2 st. C.

W naszym kraju przedstawicielem firmy Netstal jest spółka Muehsam.

Czytaj więcej:

Reportaże

Forum