Opakowania - skuteczna ochrona inspirowana przez naturę

Opakowania - skuteczna ochrona…

Opakowania z tworzyw sztucznych, stanowiące prawie 40% wszystkich wyrobów z tworzyw w Europie, stały się ważną i nieodłączną częścią naszej codzienności i obecnie branża opakowań stanowi jedną z największych oraz najdynamiczniej rozwijających się branż na świecie. Opakowania, jako jedne z niewielu wyrobów, są ciągle „na czasie”, gdyż odpowiednio utylizowane nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Dlatego też problem recyklingu opakowań stał się w ostatnich latach tematem dominującym. Jednakże kwestia przyjaznych środowisku opakowań jest naprawdę złożona. Przykład ostatnich lat pokazuje, że troska o środowisko naturalne stała się trendem, który aktywnie absorbuje uwagę opinii publicznej.

„Reklama, która nie sprzedaje, nie jest kreatywna” – czy tak samo jest z opakowaniami? Z pewnością są one jednym z kluczowych elementów promocji produktu. Pojawia się jednak pytanie, czy ciekawie zaprojektowane opakowanie to klucz nie tylko do efektownej, ale przede wszystkim efektywnej sprzedaży?

Opakowania powinny być przede wszystkim proste, poręczne i czytelne. Winny one przede wszystkim pełnić funkcję ochronną – wydłużać termin przydatności produktu, a także chronić go przed zanieczyszczeniami, drobnoustrojami i osobami trzecimi. Jest to szczególnie ważne w czasie pandemii. Dodatkowo muszą ułatwiać sprawny załadunek i rozładunek towarów. Opakowania powinny być łatwe i wygodne w użyciu, w wielu przypadkach z możliwością ponownego zamknięcia, aby dobrze chronić produkt i wszystkie jego pożądane walory.

Opakowania z tworzyw dają nam więcej za mniej: mniej odpadów, mniej zużytej energii, mniej wykorzystanych zasobów, niższe koszty oraz mniejszy poziom emisji gazów cieplarnianych w całym cyklu życia produktu. Istotne jest, aby współczesny konsument miał świadomość, że opakowania to nie tylko praktyczna, ale również niezbędna ochrona produktów. A czemu zawdzięczają komercyjny sukces? Opakowania z tworzyw sztucznych to wypadkowa właściwości tych materiałów, takich jak: wytrzymałość, mała masa, stabilność, barierowość oraz łatwość sterylizacji, co umożliwia ich wszechstronne wykorzystanie, zarówno w opakowaniach elastycznych, jak i sztywnych. Wszystko to sprawia, że tworzywa to idealny materiał na opakowania wszelkiego rodzaju produktów konsumenckich, przemysłowych, medycznych i handlowych.

Tworzywa sztuczne są wykorzystywane przy produkcji opakowań praktycznie w każdej dziedzinie. Mają one wiele właściwości, np. bezwzględną higieniczność – tworzywa sztuczne są łatwe w utrzymaniu czystości – nie wchodzą w reakcje ze środkami myjącymi. Dodatkowo nie ulegają korozji z udziałem wody. Tworzywa sztuczne wykorzystywane do opakowań to przede wszystkim polietyleny, poliacetale i teflony. Do grupy tej zaliczane są również wybrane tworzywa wysokosprawne jak teflon, PVDF (poli(fluorek winylidenu)), PEEK (polieteroeteroketon), a nawet poliamid. Do kontaktu z żywnością można stosować również modyfikacje tych tworzyw z wypełniaczami, należy jednak pamiętać, że niektóre związki nie są dopuszczone do stosowania w przemyśle spożywczym. Najważniejszym aspektem stosowania tworzyw sztucznych w bezpośrednim lub choćby pośrednim kontakcie z żywnością jest ich obojętność fizjologiczna. Daje to gwarancję, że tworzywa sztuczne nie będą reagowały z żywnością.
Opakowania produkowane są m.in. z PVC, polipropylenu, polistyrenu i polietylenu. Używają ich firmy z sektora spożywczego, farmaceutycznego czy motoryzacyjnego.

Powstałe w ten sposób worki, butelki, tubki, tacki itp. skutecznie chronią produkty przed różnymi uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi. Z EPP i EPS powstają różnego rodzaju pojemniki oraz odporne na tłuszcz i wilgoć opakowania zwrotne, z których często korzysta branża motoryzacyjna. Z polistyrenu spienionego tworzone są m.in. opakowania o właściwościach termoizolacyjnych, takie jak: tacki i pudełka do przechowywania delikatnych części i artykułów elektromechanicznych. Z polietylenu o dużej i małej gęstości powstają również opakowania dla innych branż. Korzystają z nich m.in. firmy zajmujące się wytwarzaniem opakowań dla różnych chemikaliów. Innym materiałem stosowanym w wielu branżach jest PVC – służy do produkcji pojemników do pakowania olejów, artykułów kosmetycznych oraz produktów mleczarskich. Z PVC powstaje także folia, którą opakowuje się masła, mięsa, ryby i drób. Branża farmaceutyczna używa tego tworzywa do wytwarzania opakowań dla przyrządów medycznych, woreczków do przechowywania krwi. Opakowania z PVC, PP czy PS są lekkie, więc w trakcie transportu nie są dodatkowym obciążeniem.

Tworzywa sztuczne są wdzięcznym materiałem do recyklingu. I tak np. PVC można odzyskać m.in. ze starych plastikowych okien i rur. Z kolei polistyren pozyskuje się z elementów ochronnych sprzętu elektronicznego czy tacek na jedzenie; natomiast polipropylen pozyskamy z opakowań spożywczych i plastikowych mebli. Firmy zajmujące się takim recyklingiem stosują metody materiałowe i surowcowe. Dzięki pierwszej z nich można uzyskać granulat, a dzięki drugiej mniejsze elementy składowe.
Atrakcyjny wygląd opakowania często decyduje o popularności produktu, który się w nim znajduje. Dlatego też przetwórcy wybierają takie rodzaje materiałów jak poliolefiny, które w równym stopniu posiadają właściwości spełniające wymagania użytkowe wyrobu końcowego, jak i zapewniające ich doskonały wygląd. Produktami odpowiadającymi tym wymaganiom są m.in. różne rodzaje polipropylenu dedykowane branży opakowań sztywnych. Atrakcyjność polipropylenu polega również na możliwości wytwarzania opakowań cienkościennych w szybkim cyklu oraz łatwym etykietowaniu lub nadruku, przy zachowaniu odporności mechanicznej.


Czytaj więcej:
Nauka 121