Orlen buduje instalację kwasu tereftalowego we Włocławku

Orlen buduje instalację kwasu… W dynamicznym tempie rośnie na świecie popyt kwas tereftalowy. Jest on wykorzystywany głownie w przemyśle tworzyw sztucznych, gdyż stanowi podstawowy surowiec do produkcji szerokiej gamy poliestrów. Wczoraj we Włocławku rozpoczęła się budowa instalacji do jego produkcji. To duże wydarzenie nie tylko na krajowym, ale i europejskim rynku tworzyw sztucznych.

PKN Orlen poinformował o wmurowaniu aktu erekcyjnego oraz poświęceniu placu budowy we Włocławku. Tym samym wystartowała budowa Wytwórni Kwasu Tereftalowego (PTA). Nowa instalacja to jeden z głównych elementów projektu rozbudowy części petrochemicznej PKN Orlen i przedłużenia łańcucha tworzenia wartości w tym obszarze.

Instalacja do produkcji kwasu tereftalowego zlokalizowana jest na terenie będącym własnością PKN ORLEN, przyległym do Zakładów Azotowych Anwil SA we Włocławku. Generalnym wykonawcą robót budowlano-montażowych związanych z budową instalacji Kwasu Tereftalowego jest firma Polimex-Mostostal, z którym PKN ORLEN podpisał umowę o współpracy w sierpniu 2007 r.

Proces produkcyjny PTA realizowany będzie w oparciu o licencję japońskiej firmy Mitsubishi Chemical, trzeciej co do wielkości pod względem światowej produkcji PTA, niekwestionowanego lidera w branży na rynkach azjatyckich. Wybrana technologia spełnia najsurowsze wymogi w zakresie Najlepszych Dostępnych Technik (BAT).

Przyjęty harmonogram realizacji inwestycji umożliwi uruchomienie produkcji PTA już w drugiej połowie 2010 r. Do tego czasu przewiduje się zwiększenie mocy produkcyjnych instalacji paraksylenu (PX) w Płocku stanowiącego bezpośredni surowiec do produkcji PTA. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 3,75 mld zł. W wytwórni zatrudnienie znajdzie ponad 200 specjalistów. Dodatkowe miejsca pracy powstaną także w firmach odpowiedzialnych za ciągłość utrzymania ruchu oraz logistykę.

Budowa wytwórni PTA w PKN ORLEN, której wydajność wyniesie 600 tys. ton rocznie jest przedsięwzięciem na skalę światową. Dzięki tej inwestycji koncern dołączy do wąskiej grupy wytwórców najwyższej jakości surowca.

Jak tłumacza przedstawiciele koncernu Wytwórnia PTA stanowi przedsięwzięcie o skali światowej, w którym zastosowanie znajdą: unikalne urządzenia o wielkich gabarytach i tonażu (reaktor 370 t, suszarki 230 t, kolumna dehydratacyjna 150 t, kompresor 700 t), produkowane wyłącznie przez nielicznych wytwórców na świecie. Okres dostawy urządzeń przekracza dwa lata.

Zapotrzebowanie na kwas tereftalowy rośnie nieprzerwanie od wielu lat w tempie ok. 8-10 proc. rocznie. Światowa produkcja PTA w 1970 r. wynosiła zaledwie 1,75 mln ton, podczas gdy w 2006 r. przekroczyła już znacznie 30 mln ton.

Według prognoz na okres 2003-2010 tylko w Europie Zachodniej średnioroczny wzrost zapotrzebowania na PTA wynosi 6 proc. rocznie. Powodem tak dynamicznie rozwijającego się popytu jest wykorzystywanie kwasu tereftalowego głownie w przemyśle tworzyw sztucznych, gdyż jest on podstawowym surowcem do produkcji szerokiej gamy poliestrów, a w szczególności włókien poliestrowych, które stanowią 70 proc. globalnej produkcji włókien sztucznych.

Powstaje z nich większość przedmiotów codziennego użytku - np. odzież, zasłony, pościel, dywany aż po namioty i brezenty. Poliestry są również podstawowym surowcem do produkcji folii, opakowań i naczyń jednorazowych, zwłaszcza butelek - PET. Znajdują zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i w wielu innych gałęziach współczesnego przemysłu chemicznego.
brak
 

Producent nawozów azotowych (saletra amonowa, saletrzaki CANWIL), polichlorku winylu (Polanvil), granulatów i płyt z PCW (Anwidur®, Anwipor®) oraz wodorotlenku sodu (ług sodowy)

Polska