Orlen rozpoczyna inwestycję w instalację metatezy

Orlen rozpoczyna inwestycję… Koncern PKN Orlen zawarł kontrakt na licencję i projekt bazowy instalacji metatezy. To pierwszy etap realizacji ważnej inwestycji petrochemicznej, która ma zwiększyć produkcję propylenu w Płocku do poziomu 550 tys. ton rocznie.

Dostawcą licencji i projektu będzie firma Lummus Technology Inc. z grupy CB&I, specjalizującej się w szeroko rozumianej infrastrukturze energetycznej. Umowa z wykonawcą obejmuje także usługi doradztwa technicznego i inżynieryjnego.

- Instalacja metatezy obecnie jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych w obszarze petrochemii, zapowiadanym w niedawno zaprezentowanej strategii na lata 2014-2017 - powiedział Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen. - Zgodnie z jej założeniami chcemy rozwijać segment downstream przez dalszą integrację łańcucha wartości.

Instalacja metatezy ma powstać na terenie płockich zakładów Orlenu, a jej zakładane roczne zdolności produkcyjne wyniosą 100 tys. ton propylenu o jakości polimerowej. Przyjęty harmonogram realizacji inwestycji przewiduje rozpoczęcie prac budowlanych w 2016 roku, natomiast uruchomienie produkcji planowane jest na koniec roku 2017.

W ciągu najbliższych czterech lat Grupa Orlen na realizację najważniejszych projektów inwestycyjnych w obszarze petrochemii planuje przeznaczyć 1,6 mld zł.

Reportaże

Forum