PET odzyskuje swój blask

PET odzyskuje swój blask W bieżącym roku spodziewany jest kolejny znaczący wzrost zużycia PET. Według firmy konsultingowej CMAI w Europie Zachodniej zużycie wzrośnie o 10% do 2,45 milionów ton rocznie. Dla porównania wzrost w 2002 wyniósł 12%.

Bieżący rok był specyficzny dla producentów PET i w niczym nie przypominał schematu typowego dla rynku PET. Zazwyczaj instalacje PET pracują pełną mocą od początku roku aż do wiosennej pory zakupów. W tym roku producenci butelek PET złożyli zamówienia wcześniej niż zazwyczaj. W połowie stycznia liczba zamówień przestała rosnąć i zyski europejskich producentów PET znacząco spadły. Gdy latem silnie wzrósł popyt, ze względu na zwiększony import PET z Azji, europejscy producenci PET zdołali podnieść ceny tylko nieznacznie.

Pomimo rosnącego popytu , tylko jeden z większych europejskich producentów ogłosił plany zwiększenia wydajności. Dow Plastics zamierza wybudować drugą linię do produkcji granulatu PET w zakładzie w Schkopau w Niemczech. Linia ta pozwoli na zwiększenie zwiększyć wydajność o 175 tysięcy ton w czwartym kwartale przyszłego roku.

źródło: Plastics & Rubber Weekly

Czytaj więcej:
Rynek 881
Butelki 239

Reportaże

Forum